Kultura

Świat lalek, czyli Bellmer w Japonii

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2010 18:00
Rozmowa o fenomenie japońskiej lalki.
Audio

Kolejną audycję z cyklu "Słowa po zmroku" poświęciliśmy związkom Hansa Bellmera i jego idei lalki ze współczesną kulturą japońską. Okazją do rozmowy na temat dzieła - urodzonego w Katowicach niemieckiego surrealisty - była wystawa "Simon Yotsuya i przyjaciele, czyli Bellmer w Japonii".

Lalka w Europie jest dzięki Japończykom – mówił Marek Zieliński, dyrektor Ars Cameralis. – Sami Japończycy definiują ją na różne sposoby. To jest coś więcej niż tylko lalka, to jest ten Japanese style. Oni stają się lalką: upodabniają się do niej.

Lalka dla Japończyków jest szczególnym przedmiotem, który w kulturze japońskiej ma długą tradycję. Osoba tworząca lalkę uczestniczy w mistycznym procesie. – Yotsuya Simon jest artystą, stworzył swój własny sposób widzenia lalki. Lalka u niego staje się odzwierciedleniem postaci tylko w jednym momencie – w momencie kreacji. Kiedy artysta ją kończy, lalka umiera, staje się przedmiotem. Nie niesie już żadnych idei – wyjaśnia Marek Zieliński.

O fenomenie lalki, różnicach między postrzeganiem jej w kulturze Zachodu i Wschodu oraz o twórczości Hansa Bellmera i kontekstach, w jakich lalki występują we wschodniej kulturze, z Michałem Nowakiem rozmawiali: Marek Zieliński - dyrektor Ars Cameralis, Simon Yotsuya - japoński twórca lalek oraz Sławomir Rumiak i Takio Sugawara – kuratorzy  wystawy.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Hanami - Kwiat wiśni

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2009 12:41
Japoński zwyczaj każe celebrować Hanami, czyli wspólne podziwianie rozkwitu wiśni wraz z rodziną i przyjaciółmi. Zapracowani do utraty tchu Japończycy wylegają tłumnie do parków, aby przypomnieć sobie o sprawach najistotnieszych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Japońskie Centrum w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2009 15:58
Muzeum Sztuki i Technologii Japońskiej Manngha nie ma analogii, nie tylko w Polsce, ale także w Europie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Galeria potrzeb Polaków

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2010 17:51
– Świadomość naszych potrzeb ułatwia nam panowanie nad emocjami – podkreślają kuratorki wystawy "Przedmiot pożądania".
rozwiń zwiń