Japońskie Centrum w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2009 15:58
Muzeum Sztuki i Technologii Japońskiej Manngha nie ma analogii, nie tylko w Polsce, ale także w Europie.

Muzeum Sztuki i Technologii Japońskiej Manngha nie ma analogii, nie tylko w Polsce, ale także w Europie. Ten muzealno-kulturalny ośrodek mieści się w Krakowie przy ulicy Konopnickiej 26. Budynek został zaprojektowany przez japońskiego architekta Aratę Isozakiego we współpracy z architektami krakowskimi. Kształt fali morskiej wyróżnia gmach na tle pejzażu, ale nie zakłóca estetyki terenu wokół zakola Wisły i pobliskiego wawelskiego wzgórza.

Centrum Manggha spełnia funkcję muzealną i wystawienniczą, ponadto znajdują się tu sale o charakterze konferencyjno-koncertowo-teatralnym, muzealne pracownie konserwatorskie oraz Szkoła Języka Japońskiego. Dla pasjonatów przygotowano szereg zajęć artystycznych, m. in. kurs układania kwiatów - ikebana, kurs parzenia herbaty - Cha no yu, kurs kaligrafii - Shodo oraz warsztaty plastyczne dla dzieci.

Bieżąca ekspozycja obejmuje maski i kostiumy Teatru Nō oraz prace Jana Fałata inspirowane sztuką Japonii. Artysta był malarzem, profesorem i wieloletnim rektorem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jego fascynację Krajem Kwitnącej Wiśni znakomicie oddaje wypowiedź: „Dla Japonii i Japończyków żywię uwielbienie wprost bezgraniczne”.

W okresie wakacyjnym (1 lipca – 31 sierpnia)  Muzeum zaprasza od wtorku do niedzieli w godzinach 10-20.

Ciekawostką może być fakt, iż Fundatorami Centrum są Andrzej Wajda wraz z żoną, Krystyną Zachwatowicz oraz władze miasta Krakowa.

ebd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Hanami - Kwiat wiśni

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2009 12:41
Japoński zwyczaj każe celebrować Hanami, czyli wspólne podziwianie rozkwitu wiśni wraz z rodziną i przyjaciółmi. Zapracowani do utraty tchu Japończycy wylegają tłumnie do parków, aby przypomnieć sobie o sprawach najistotnieszych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podróż do Japonii

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2009 09:43
Julian Fałat uznawany jest za jednego z pierwszych i najbardziej interesujących przedstawicieli japonizmu w sztuce polskiej. W 80. rocznicę śmierci artysty w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha przygotowano wystawę potwierdzającą inspiracje, które artysta czerpał ze sztuki kraju kwitnącej wiśni. Jest to pierwsza tak duża prezentacja dzieł artysty pochodzących z tego okresu jego artystycznej działalności. Na jej potrzeby udało zgromadzić się ponad 70 prac. Wiele z nich zostanie zaprezento
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dizajn po japońsku

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2010 10:57
"WA: Harmonia. Japoński design dzisiaj" to tytuł wystawy, którą od dziś można oglądać w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie.
rozwiń zwiń