Kultura

Sztuka patrzenia

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2010 10:30
Zapraszamy do wysłuchania gawęd Anny Beaty Bohdziewicz – jednej z najciekawszych osobowości polskiej fotografii.
Audio
  • Anna Beata Bohdziewicz o domu rodzinnym i obrazach zapamiętanych z dzieciństwa

Anna Beata Bohdziewicz (ur. w 1950 r. w Łodzi) ukończyła etnografię na UW. W latach 1974-80 zajmowała się realizacją filmów dokumentalnych i fabularnych, współpracując m.in. z F. Bajonem, W. Borowczykiem, K. Kieślowskim, A. Trzosem-Rastawieckim oraz z K. Zanussim. Fotografią zajmuje się od 1976 roku.

Współdziałając z polską opozycją demokratyczną lat osiemdziesiątych, dokumentowała czas przełomu społeczno-politycznego w naszym kraju: od narodzin Solidarności po rzeczywistość stanu wojennego.

Anna B. Bohdziewicz od 1982 r. realizuje osobisty cykl fotografii "Fotodziennik", który jest systematycznym zapisem codzienności zarówno tej prywatnej, jak i publicznej.  "Fotodziennik" prezentowany był na wielu wystawach w kraju i zagranicą. Ostatnio, w marcu br., jego kolejna wersja (po raz pierwszy z użyciem zdjęć kolorowych) prezentowana była w Małej Galerii ZPAF-CSW w Warszawie.

Anna B. Bohdziewicz jest również autorką koncepcji kilku wystaw z zakresu fotografii prasowej ("Fotografie Gazety Wyborczej"). Ostatnio (czerwiec br.) w Państwowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie prezentowana była duża zbiorowa pokonkursowa wystawa "Warszawa – na dzień przed", której to wystawy Anna B. Bohdziewicz była główną inicjatorką i realizatorką. Zajmuje się także pisaniem o fotografii, niedawno ukazały się jej wywiady z Annie Leibovitz (FOTOTAPETA) i Edwardem Hartwigiem (FORMAT nr 24-25/98).

Anna Beata Bohdziewicz jest członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich i Związku Polskich Artystów Fotografików, w którym pełni obecnie funkcję Przewodniczącej Komisji Artystycznej.

Audycja Doroty Gacek i Elżbiety Łukomskiej.

22-26 listopada (poniedziałek-piątek), godz. 11:45

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Przygoda z migawką

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2010 16:00
W Gdańsku trwa niezwykły festiwal Transfotografia. 5. edycja wydarzenia nosi tytuł "Druga Natura".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chomętowska - fotografka zapomniana

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2010 12:38
Była jedną z najważniejszych fotografek dwudziestolecia międzywojennego, pionierką polskiej fotografii reportażowej. Potem o niej zapomniano.
rozwiń zwiń