Polskie Radio
Section05
Trójmiasto

"Nigdy jeden przeciw drugiemu". Jan Paweł II o solidarności i odpowiedzialności

12 czerwca 1987 roku, jeden z dni III pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, przyniósł wiele ważnych przemówień papieża do wiernych. W homiliach skierowanych wówczas do młodzieży, do chorych czy do ludzi pracy padły słowa, które na trwałe zapisały się w historii papieskich podróży do ojczyzny.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II Trójmiasto PRL Gdańsk chrześcijaństwo Częstochowa Jasna Góra etyka praca młodzież Kościół katolicki

Paradoks weekendu majowego, czyli gdzie będzie ciekawiej i spokojniej, niż w mieście?

Kilometrowe korki na trasach wyjazdowych i tłumy "wypoczywających" to wątpliwej jakości "atrakcje" które czekają na tych, którzy na długi majowy weekend postanowili ruszyć "w Polskę". A może właśnie, wbrew wszystkim, warto pozostać w wielkim mieście? Bo gdy wszyscy wyjechali, jest dużo spokojniej i… ciekawiej?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA majówka zwiedzanie Polska miasto Poznań Wrocław Trójmiasto Bartosz Bielecki Piotr Firan Trójka weekend

Baltic Opera Festival. Tomasz Konieczny wskrzesza przedwojenną tradycję

- Nazywamy się Bałtycki Festiwal Operowy / Baltic Opera Festival, ponieważ w basenie Morza Bałtyckiego jest ogromne zainteresowanie partycypacją w tego typu wydarzeniu. Powinniśmy ten potencjał wykorzystać - mówił w "Poranku Dwójki" światowej sławy bas-baryton Tomasz Konieczny, pomysłodawca i dyrektor artystyczny wydarzenia, które latem tego roku odbędzie się po raz pierwszy w Trójmieście.
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Konieczny Paweł Siwek Dwójka Trójmiasto Bałtyk MUZYKA opera Sopot

Ostatnia część Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej. GDDKiA podaje szczegóły

W budowie jest już odcinek między węzłami Chwaszczyno i Żukowo, a także węzeł Gdańsk Południe. Teraz prace będą mogły ruszyć na pozostałej części Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej, pomiędzy węzłami Żukowo i Gdańsk Południe, a także na obwodnicy Żukowa.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA infrastruktura transport logistyka kierowca kierowcy POLSKA Gdańsk Trójmiasto społeczeństwo inwestycje

Maciej Gański: Philip Glass to dość późna miłość

- W swoich interpretacjach staram się inspirować różnymi wspomnieniami, emocjonalnymi, ale też tym, co zostało w mojej pamięci wzrokowej. Idąc za koncepcją Ferenca Liszta, staram się inspirować różnymi przeżyciami z mojego życia, filmami, książkami, ale przede wszystkim odbieram świat wzrokiem i słuchem, więc piękne widoki potrafią mnie zainspirować do gry - mówił gdański pianista Maciej Gański, zapraszając na najbliższą "Miejscówkę z Dwójką", której będzie gospodarzem.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Kukla Miejscówka z Dwójką fortepian Philip Glass Gdańsk Trójmiasto koncert

PR24 "Układ trójmiejski". Wielkie interesy na styku mafii i polityki. Michał Rachoń przypomina postać "Nikosia"

- Ci, którzy wywodzili się z tego środowiska, w momencie kiedy zastrzelony został Nikodem Skotarczak, byli już na poziomie pomnażania swoich pieniędzy w sposób zupełnie legalny. Jeżeli przyjrzymy się historiom powstawania największych fortun w Polsce na przełomie wieku, to ludzie są przedstawiani jako ci, którzy zrobili majątek na kontraktach państwowych, ale jest bardzo wiele wskazówek, że musiało to być coś więcej - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Rachoń (TVP).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Nisztor ropa naftowa Trójmiasto przestępczość narkotyki

Trójka – jesteśmy połączeni Biblioteka Narodowa w Prisztinie – najbrzydszy budynek świata?

Gdy w wpisujemy w internetowych wyszukiwarkach hasło "Prisztina", jedną z pierwszych wyświetlających się grafik jest ta przedstawiająca dosyć osobliwy betonowo-metalowy gmach z kopułami. To siedziba Biblioteki Narodowej Kosowa "Pjetër Bogdani". Obiekt lubiany i chętnie fotografowany przez turystów, u niektórych architektów wywołuje uczucia wręcz przeciwne. Bibliotekę Narodową w Prisztinie zwiedzaliśmy z Pawłem Turskim.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Trójmiasto wakacje Piotr Firan Trójka rower

Sierpień '80. 42 lata temu rozpoczął się strajk w Stoczni Gdańskiej

W połowie sierpnia minęły 42 lata, odkąd robotnicy Wybrzeża rozpoczęli strajki, które zmieniły historię Polski. Do udziału w czwartkowym wydaniu audycji "Klub Trójki" zaprosiliśmy uczestników strajku w Stoczni Gdańskiej oraz trójmiejskich dziennikarzy, którzy obserwowali strajki z drugiej strony stoczniowego płotu – Andrzeja Liberadzkiego, Edwarda Szczesiaka, Romana Stegarta i Bronisława Wildsteina.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Klub Trójki historia Polski Bronisław Wildstein Piotr Semka Stocznia Gdańska Trójmiasto sierpień 80 strajki sierpniowe Gdańsk Lech Wałęsa Anna Walentynowicz

Gdańskie tradycja i koloryt. Reportaż "Łzy na jarmarku Dominika" [POSŁUCHAJ]

Jego tradycja liczy już ponad 760 lat. Ustanowił go papież Aleksander IV w 1260 roku. Mowa oczywiście o Jarmarku Dominikańskim, który przyciąga rzemieślników, artystów i kolekcjonerów, ale także, a może przede wszystkim, turystów z Polski i ze świata. Niektórzy z nich odwiedzają jarmark już od 30 lat.
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż Andrzej Urbański Gdańsk pomorskie Trójmiasto tradycja imprezy masowe społeczeństwo