Kultura

Powrót Trzech Króli

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2010 15:30
Marginalne dziś święto Trzech Króli odgrywało w tradycyjnej duchowości kluczową rolę. W "Źródłach" przypomniał o tym Aleksander Robotycki z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, które zorganizowało wystawę "Powrót Trzech Króli".
Audio

Symbolika Trzech Króli zachowała swoje dawne, fundamentalne znaczenie w szopkach kukiełkowych, zajmujących siłą rzeczy centralną pozycję w warszawskiej ekspozycji. Paradoksalnie o jej marginalizacji zadecydowały przede wszystkim czynniki polityczne: 6 stycznia przestał być dniem wolnym od pracy.

Inaczej niż w Hiszpanii, gdzie święto Trzech Króli zachowało wagę porównywalną do Bożego Narodzenia. To właśnie trójka mędrców ze Wschodu, a nie Święty Mikołaj (skandynwaski "wynalazek"), przynoszą tam prezenty.

Poza szopkami kukiełkowymi na wystawie "Powrót Trzech Króli" obejrzeć można przykłady szopek rzeźbiarskich, malarstwa na szkle i wycinanek. W zbiorach Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie znajdują się również eksponaty spoza terenu Polski oraz materiały audiowizualne. Wystawę można będzie obajrzeć do 9 stycznia.

Z Aleksandrem Robotyckim rozmawiał Piotr Kędziorek. Aby posłuchać, wystarczy kliknąć ikonę dźwięku "Święto Trzech Króli" w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Modernizacja Muzeum Etnograficznego w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2010 09:48
Dzięki dotacji z Unii Europejskiej rozpocznie się długo oczekiwana przebudowa i modernizacja Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Wartość projektu wynosi blisko 20 milionów złotych. Dofinansowanie unijne na ten cel wynosi prawie 14 milionów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świąteczne opowieści

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2009 07:00
Święta Bożego Narodzenie to czas magiczny. Spędzamy go przy rodzinnym stole, który jest miejscem spotkań i opowieści.
rozwiń zwiń