X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

Dürer, rybołówstwo i Ptaki (galeria)

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2011 11:36
Kolejna rzeźba stanęła przed budynkiem Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Tym razem to dzieło Magdaleny Abakanowicz.
Audio

Jedna z ostatnich rzeźb artystki zatytułowana "Ptak" dołączyła do monumentalnych posągów Karla Augusta Haertla przedstawiających Dürera i Michała Anioła oraz "Alegorii rybołówstwa" Christiana Behrensa, już stojących przed Muzeum.

To dzieło powstało w 2005 roku, jako jedno z serii "Ptaki". Jest to pewna odmiana w twórczości Magdaleny Abakanowicz - podczas jej wykonywania artystka zastosowała po raz pierwszy w swojej twórczości spawaną blachę.

Dwa Ptaki są w posiadaniu Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Ten drugi właśnie wypożyczony jest na czasową wystawę rzeźb na wodzie, która odbywa się w Budapeszcie. Po powrocie z ekspozycji można będzie go podziwiać przed muzeum.

- To wyjątkowo cenna praca, ponieważ jest to jedno z ostatnich dzieł artystki, po nim już nic innego nie powstało – wyjaśnia Mariusza Hermansdorfer dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

"Ptaki" będą prezentowane przed gmachem Muzeum do momentu otwarcia wyremontowanego Pawilonu Czterech Kopuł, który mieścić będzie oddział Muzeum - Muzeum Sztuki Współczesnej. Przy nim dyrektor planuje utworzyć Park Rzeźb. Planowany koniec remontu Pawilonu to 2013 roku.

To właśnie w Muzeum Narodowym we Wrocławiu znajduje się największa w całej Europie kolekcja prac Magdaleny Abakanowicz. To tu można oglądać słynne na cały świat Abakany, które zrewolucjonizowały sztukę tkaniny i od których rozpoczęła się międzynarodowa kariera artystki. W zbiorach muzeum znajdują się również: cykl Alteracje obejmujący serie prac jak Embriologia, Postaci siedzące, Anonimowe portrety, Tłum. "Ptaki" dopełniają tę kolekcję.

(pj)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Sztuka oparta na przyjaźni

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2010 13:36
Prace czeskich artystów, a zwłaszcza tych należących do generacji osób urodzonych w latach dwudziestych XX wieku, możemy w Polsce oglądać niezwykle rzadko. Warto więc zwrócić uwagę na wystawę „Współczesna sztuka czeska. Druga kolekcja Janiny Ojrzyńskiej”, która prezentowana jest w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wszystkie prace Tchórzewskiego

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2009 07:00
Po świątecznym obżarstwie warto zadbać o coś dla ciała i ducha. Trochę ruchu nikomu nie zaszkodzi, a spacer po muzealnych wnętrzach w otoczeniu wspaniałych obrazów wzbogaci naszą kondycję. Muzeum Narodowe we Wrocławiu zaprasza tuż po świętach na wystawę prac Jerzego Tchórzewskiego, którego 10 rocznica śmierci przypadła 25 grudnia.
rozwiń zwiń