Kultura

Sztuka oparta na przyjaźni

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2010 13:36
Prace czeskich artystów, a zwłaszcza tych należących do generacji osób urodzonych w latach dwudziestych XX wieku, możemy w Polsce oglądać niezwykle rzadko. Warto więc zwrócić uwagę na wystawę „Współczesna sztuka czeska. Druga kolekcja Janiny Ojrzyńskiej”, która prezentowana jest w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

Prace czeskich artystów, a zwłaszcza tych należących do generacji osób urodzonych w latach dwudziestych XX wieku, możemy w Polsce oglądać niezwykle rzadko. Warto więc zwrócić uwagę na wystawę „Współczesna sztuka czeska. Druga kolekcja Janiny Ojrzyńskiej”, która prezentowana jest w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

 

''Jiři Kolař, Collage, 1974

Twórczość czeskich artystów urodzonych w latach dwudziestych XX wieku w dużym stopniu wyrosła na gruncie przedwojennej awangardy. Bliskie im były takie założenia jak: kameralność, konkretyzm, funkcjonalność, prostota, znakomity warsztat i rzemieślnicza precyzja. Pozostawali w bliskim kontakcie z francuskimi artystami: kubistami, konstruktywistami, abstrakcjonistami.

-Artyści ci nie mieli jednak wspólnego, sprecyzowanego programu. Opierali się głównie na przyjaźni, wspólnym wystawianiu i prezentowaniu swoich prac. Każdy z twórców był indywidualnością - wyjaśnia Magdalena Szafkowska, kuratorka wystawy.

-Sztuka czeska na początku XX wieku stawiała na uczucia. Mówiła o samotności człowiek zagubionego w chaosie rzeczywistości, w której przyszło mu żyć.

Na potrzeby wrocławskiej wystawy udało się zgromadzić kilkadziesiąt grafik i rysunków jedenastu czeskich artystów. Wśród nich znalazły się prace tylko jednej kobiety - Adrieny Šimotovej. Ciągle żyjącą i tworzącą artystkę należy kojarzyć z kręgiem emocjonalnego surrealizmu. Na uwagę zasługują też praca Milana Grygara, jednego z najbardziej konsekwentnych twórców współczesnej sztuki czeskiej.

 

''Čestmir Kafka, Bez tytułu, 1963

Wyjątkowe miejsce w kolekcji przekazanej wrocławskiemu muzeum zajmuje zbiór 30 „strojokreseb” czyli maszynorysunków Vladimira Preclika. Artysta wykorzystał pismo maszynowe, powtarzające się czcionki, które układają się w mniej lub bardziej abstrakcyjne formy. „Rzadko zwracamy uwagę na formę artystyczną liter, a ich kształt interesuje nas tylko w szkole podstawowej. Później chodzimy po świecie z okularami, jakie nam założył nasz zawód – to moje okulary rzeźbiarza widzą zbiegowiska liter na podobieństwo rzeźb – pisał artysta w tekście „Strojokresby”.


Prezentowane na wystawie prace pochodzą z kolekcji Janiny Ojrzyńskiej, która jest miłośniczką i propagatorkę sztuki czeskiej.

Wystawa "Współczesna sztuka czeska. Druga kolekcja Janiny Ojrzyńskiej" prezentowana będzie w Muzeum Narodowym we Wrocławiu do 14 marca 2010r.

(Na podst. Poranka Dwójki, 8.02.2010)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Dizajn w bieli

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2009 11:03
Bardzo krucho zrobiło się ostatnio we wnętrzach wrocławskiej Galerii BWA. A to za sprawą grupy czeskich artystów-projektantów. Od 18 grudnia prezentują oni swoje prace.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wszystkie prace Tchórzewskiego

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2009 07:00
Po świątecznym obżarstwie warto zadbać o coś dla ciała i ducha. Trochę ruchu nikomu nie zaszkodzi, a spacer po muzealnych wnętrzach w otoczeniu wspaniałych obrazów wzbogaci naszą kondycję. Muzeum Narodowe we Wrocławiu zaprasza tuż po świętach na wystawę prac Jerzego Tchórzewskiego, którego 10 rocznica śmierci przypadła 25 grudnia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spostrzeżenia fotograficzne

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2010 10:32
W Muzeum Narodowym we Wrocławiu zostanie zaprezentowany zestaw 25 fotografii z lat 1977-88 autorstwa Krzysztofa Paweli. Wśród nich te najbardziej znane: cykl "Rzeźnia" i reportaż z masowych seansów bioenergoterapeuty Cleve’a Harrisa.
rozwiń zwiń