Kultura

2 miliony za zdjęcie Billy Kida!

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2011 13:09
Jedyna istniejąca fotografia największego rzezimieszka Dzikiego Zachodu, stała się właśnie jednym z najdroższych zdjęć na świecie.

Zdjęcie zostało wykonane w 1879 lub w 1880 roku w Fort Sumner, w stanie Nowy Meksyk. To tam Billy Kid, a właściwie Patrick Henry McCarty (lub William Bonney) zaczął przygodę z bronią od okradzenia chińskiej pralni, za co został zresztą szybko aresztowany. Tam w 1881 roku zastrzelił go szeryf Pat Garrett i tam został pochowany.

Choć przez parę lat był postrachem Dzikiego Zachodu, Billy Kid strzelał podobno dość marnie. Jednak na swoim jedynym i wykonanym na krótko przed śmiercią zdjęciu pozuje z Winchesterem i Coltem.

/

Portret, którego autor jest nieznany, wykonany został wczesną techniką fotograficzną zwaną ferrotypią. Powstające w ten sposób zdjęcia wyglądały zawsze jak w lustrzanym odbiciu. Stąd powstało mylne przekonanie, że Billy Kid był leworęczny, no i na przykład w 1958 roku nakręcono o nim western z Paulem Newmanem, który nosił tytuł "The Left Handed Gun" (Leworęczny pistolet).

Billy Kid podarował zdjęcie swojemu przyjacielowi Danowi Dedrickowi i aż do teraz przekazywane ono było z pokolenia na pokolenie w jego rodzinie. Zdjęcie kupił milioner Bill Koch.


usc (na podst. The Guardian)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Legenda Dzikiego Zachodu ułaskawiona?

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2010 06:00
Na swym koncie miał wiele zabójstw. Uciekł z aresztu, został złapany i ponownie osadzony w więzieniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krwawy i mroczny Dziki Zachód

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2010 14:39
Powieść "Krwawy południk" Cormaca McCarthy’ego to antymitologia Dzikiego Zachodu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wolność jest "W drodze"

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2011 08:30
Do życia beatnikom niezbędna była prosta droga, szybki samochód i maszyna do pisania. Ich książki zmieniły Stany na zawsze, dały ludziom wolność.
rozwiń zwiń