Kultura

Polska grafika dla wolności

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2011 08:56
Anarchizm i konformizm, indywidualizm i uleganie trendom, rygoryzm i poczucie autonomii, racjonalizm i romantyzm - to wszystko można odnaleźć w polskiej grafice użytkowej 1981 - 2011.

Od 1981 roku jesteśmy świadkami ciągłych przemian politycznych, w tym przejścia od socjalizmu do post-kapializmu, burzliwej transformacji. Te wydarzenia nie pozostały bez wpływu również na polską grafikę użytkową. Tę prezentuje wystawa "Design dla wolności − wolność w designie. Polskie projektowanie graficzne 1981-2011", która od 25 sierpnia będzie prezentowana w Berlinie w galerii Made My Day. 

Jest to pierwsza zakrojona na tak dużą skalę prezentacja polskiej grafiki użytkowej, powstałej na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat. Celem prezentacji jest pokazanie przemiany świadomości politycznej i społecznej, kształtowania postaw twórczych w latach 1981-2011, zmiany pojęcia wolności twórczej.

Twórcy wystawy zadają pytania: Czy polityczna dyktatura jednoznaczna jest z "pozbawieniem wolności", a demokracja stanowi zawsze warunek i zachętę do improwizacji i rozwoju? Jakie są skutki globalizacji, dostępu do nowych technologii i błyskawicznie rozprzestrzeniających się nowych trendów i tendencji? Kiedy można mówić o postawie bezkompromisowej? Wreszcie – czy nadal można wskazać cechy narodowe w designie XXI wieku?

Na ekspozycję złożą się prace z różnych pól projektowania, pełniące rozmaite funkcje: rzadko prezentowane plakaty, magazyny, gazety, opakowania, znaki z lat 1981-2011. Ułożone w cykl, staną się opowieścią o drastycznej zmianie modeli życia, aspiracji, priorytetów, kodów i sposobów postrzegania rzeczywistości, jaka była udziałem Polaków.

Wystawa będzie miała formę otwartej przestrzeni roboczej. Powstanie warsztat drukarski składający się z sitodruku, powielacza i innych prostych maszyn. Katalog wystawy będzie miał eksperymentalną formę. Uzupełniany przez oryginalne projekty grafików pracujących na miejscu, zostanie zrealizowany i wydrukowany podczas trwania wystawy. Ekspozycji towarzyszyć będzie seria warsztatów i spotkań z grafikami, wykłady krytyków i historyków designie. Planowane są także działania graficzne w przestrzeni miasta. Wśród zaproszonych osób znajdą się: Grzegorz Laszuk, Jakub Hakobo Stępień, grupa Fajne Chłopaki, grupa Krecha, Kuba Sowiński, Małgorzata Gurowska, Agata Nowotny, Piotr Rypson, Michael Okraj, Agata Szydłowska, Lex Drewiński i inni.

Organizatorem wystawy jest Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej (STGU), a jej kuratorem Rene Wawrzkiewicz.

(pj)

Zobacz więcej na temat: Berlin wystawa POLSKA Kuba
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Nowoczesny japoński design na wystawie

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2010 10:26
Wystawa "WA: Harmonia. Japoński design dzisiaj" w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego do 28 marca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grafiki z papierów wartościowych

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2011 10:00
Te prace widział każdy. Spotykamy je na poczcie, nosimy w portfelu, zabieramy za granicę. Muzeum Literatury otwiera wystawę prac Jana Macieja Kopeckiego związanego z Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych.
rozwiń zwiń