Kultura

Niezwykłe zbiory u prezydenta: Galeria Rogalińska

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2013 14:52
W Pałacu Prezydenckim można oglądać kolejne obrazy. Tym razem zawisły tu dzieła z Galerii Rogalińskiej.
Audio
Prezydent Bronisław Komorowski w towarzystwie Dyrektora Muzeum Narodowego w Poznaniu Wojciecha Suchockiego (tyłem) ogląda wystawę malarstwa z wielkopolskiej Galerii Rogalińskiej, otwartą w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. W pałacowych salach zobaczyć można malarstwo polskie i europejskie, w tym prace m.in. Jacka Malczewskiego, Olgi Boznańskiej, Luc
Prezydent Bronisław Komorowski w towarzystwie Dyrektora Muzeum Narodowego w Poznaniu Wojciecha Suchockiego (tyłem) ogląda wystawę malarstwa z wielkopolskiej Galerii Rogalińskiej, otwartą w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. W pałacowych salach zobaczyć można malarstwo polskie i europejskie, w tym prace m.in. Jacka Malczewskiego, Olgi Boznańskiej, LucFoto: PAP/Jacek Turczyk

Wśród prac, które można zobaczyć są między innymi obrazy Jacka Malczewskiego, Olgi Boznańskiej czy Luciena Simona. Bronisław Komorowski przypomniał, że w ciągu ostatniego roku Pałac Prezydencki stał się miejscem, gdzie schronienie mogą znaleźć różne dzieła sztuki.
Zwiedzający miejsce pracy głowy państwa, mogą oglądać także wystawę „Jaka sztuka dziś, taka Polska jutro” prezentującą wybrane prace z powstającej kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz Salę Jerzego Nowosielskiego, w której prezentowane są obrazy tego artysty.
Dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu, Wojciech Suchocki poinformował, że obrazy z Galerii Rogalińskiej pozostaną w Pałacu Prezydenckim do końca 2014 roku. Prezentacja obrazów zbiega się z generalnym remontem pałacu w Rogalinie, który jest siedzibą kolekcji. Dyrektor, w czasie otwarcia galerii, zaprosił parę prezydencką do złożenia wizyty w Rogalinie na początku 2015 roku.

fot.
fot. PAP/Jacek Turczyk

Wojciech Suchocki dodał, że prezentacja zbiorów muzeum w Pałacu Prezydenckim jest wyróżnieniem dla instytucji. Dyrektor przypomniał, że obrazy pochodzą z Rogalina, siedziby Rodu Raczyńskich herbu Nałęcz. Obiekty są częścią zbioru zgromadzonego przez Edwarda Aleksandra Raczyńskiego na przełomie XIX i XX wieku.
W 1990 roku Edward Bernard Raczyński powołał Fundację imienia Raczyńskich przy Muzeum Narodowym w Poznaniu i przekazał jej Galerię Rogalińską.

fot.
fot. PAP/Jacek Turczyk

Obrazy można oglądać w trzech salach Pałacu Prezydenckiego: Obrazowej, Kolumnowej i Antyszambrze. Dzieła pochodzą z kolekcji Galerii Rogalińskiej Muzeum Narodowego w Poznaniu.
Wszystkie dzieła sztuki zgromadzone w Pałacu Prezydenckim będzie można oglądać w czasie dni otwartych. Mury pałacu będą otwarte dla zwiedzających 9, 17 i 24 marca w godzinach od 10 do 16.

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach >>>

IAR, sm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

"Mamy z czego być dumni w Unii Europejskiej"

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2011 17:36
Polska jako członek UE była jedynym krajem który obronił się skutecznie przed kryzysem, i dlatego może być natchnieniem dla innych krajów członkowskich - podkreślił prezydent zwracając się do uczestników Prady Schumana.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzień Żołnierzy Wyklętych. "Pozostali wierni idei wolnej Polski"

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2013 13:50
Bronisław Komorowski - w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych - oddał hołd żołnierzom Armii Krajowej oraz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, pochowanym na cmentarzu parafialnym w Rykach (Lubelskie).
rozwiń zwiń