Kultura

Od amfiteatru do ulicznego performers

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2007 09:39
Losami teatru zajął się John Russell Brown w "Historii teatru".

Teatr przetrwał niewolnictwo, wojny, krucjaty i dyktatorów. Przetrwał czasy swojej świetności, kiedy był symbolem wielkich osiągnięć kulturalnych, a także czasy, kiedy szedł w kierunku zapomnienia po pojawieniu się małego pudełka- telewizora w każdym domu. Losami teatru zajął się John Russell Brown w Historii teatru.

Wybitni znawcy pod kierunkiem teatrologa napisali książkę, która obrazuje dzieje teatru. Amfiteatry greckie czy teatr Szekspira, aż po dzisiejsze wielkie teatry narodowe i małe sceny alternatywne. Jednak jest to brytyjski punkt widzenia i to okazuje się wielkim plusem tak jak wielość autorów. Taki punkt wyjścia dla książki daje możliwość poznania wielu stylów pisania o teatrze i znalezienia najbardziej nam odpowiadającego. 

Historię teatru można zacząć czytać w dowolnym punkcie, czytać punktowo. Pomimo to dzięki swojej złożoności i wielości twórców czytana w całości jednocześnie daje pełny obraz kalendarium istnienia tak ważnej kulturalnej instytucji jaką jest teatr.

„Historię teatru” w rozmowie z Lechem Sokołem i Pawłem Sztarbowskim stara się przybliżyć Monika Pilch. Program Drugi Polskiego Radia, 4 grudnia 2007. (2,34 MB)

(pr)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Smutna sztuka z happy endem

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2008 12:16
„Wiele hałasu o nic”, to jedna z najrzadziej wystawianych komedii Wiliama Szekspira. Maciej Prus, który reżyserował dzieła angielskiego dramaturga kilkakrotnie, wyjaśnia, że gdyby wiedział ile trudności wiąże się z realizacją tej sztuki, prawdopodobnie nie podjąłby się tego zadania. Efekty zmagań z tym trudnym tekstem publiczność będzie mogła poznać 12 grudnia, kiedy odbędzie się premiera spektaklu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aktorstwo to namiętność

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2007 09:00
Ocena aktora pozostaje zawsze oceną jego ról, tego, co na ich temat utrwalone zostało w pamięci tych, którzy obcowali z jego dziełami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

„Wiele hałasu o nic”- WYGRAJ BILET

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2009 11:55
„Wiele hałasu o nic” to jedna z najrzadziej wystawianych komedii Wiliama Szekspira. Maciej Prus, który reżyserował dzieła angielskiego dramaturga kilkakrotnie, wyjaśnia, że gdyby wiedział ile trudności wiąże się z realizacją tej sztuki, prawdopodobnie nie podjąłby się tego zadania. Efekty zmagań z tym trudnym tekstem publiczność mogła poznać 12 grudnia, kiedy odbyła się premiera spektaklu. W maju spektakl ponownie powrócił do repertuaru Teatru Narodowego. Na naszych czytelników czekają podwójne
rozwiń zwiń