Kultura

Wytrawni gracze

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2010 15:50
Do tej pory „Skiz” Zapolskiej czytany był jako komedia salonowa. -Zdecydowałam się potraktować ten tekst nieco inaczej. Pod przykrywką ironii i lekkości będę starała się przemycić poważniejsze treści - zapowiada Maria Spiss, która przez kilka ostatnich miesięcy, w warszawskim Teatrze Ateneum, pracowała nad swoim nowym spektaklem. Efekty poznamy 24 stycznia, kiedy odbędzie się premiera. Obejrzyj wideo z próby i wygraj zaproszenie na spektakl.

Skiz” to nazwa karty, która w grze bije wszystkie inne. To też rodzaj gry jaką prowadzą między sobą bohaterowie sztuki Zapolskiej. Dwie małżeńskie pary, doświadczeni Lulu (Halina Łabonarska) i Tolo (Krzysztof Tyniec) oraz młodzi stażem Wituś (Wojciech Brzeziński) i Muszka (Anna Gorajska). Zabawa w uwodzenie szybko wymyka się im spod kontroli. Sprawdzone formuły gry ulegają wyczerpaniu, gramatyka niewinnego flirtu przestaje obowiązywać.

- Gra. Jeśli jest jedynym sposobem na życie, wymaga bezwzględnego podporządkowania się regułom w każdej jego sferze- mówi Maria Spiss. Gracze doskonali tak prowadzą grę, że zawsze przynosi im ona korzyści. Znają siebie doskonale, kontrolują wzajemne posunięcia. Ufają, że partner nie przekroczy reguł. Zmiana sposobu gry nie mieści się w ustalonych zasadach, więc teoretycznie nigdy nie ma prawa do niej dojść. Gracze doskonali od partnerów potrafią uzyskać to, co zamierzyli. Na partnerach można się jednak zawieść. Raz. Partnerzy zaczynają pragnąć więcej, rozbudzeni obietnicą, którą przynosi gra. Domagają się autentyczności i ją osiągają, uwalniając się od wyrafinowanej sztuczności reguł. Wobec autentyczności gracze doskonali są bezradni. W obliczu autentyczności ich reguły nie działają. Gracze doskonali nie chcą dopuścić do świadomości faktu, że ich reguły po raz pierwszy nie sprawdziły się i wyczerpały. To prowadzi bowiem do konstatacji, że ich życie także się wyczerpało. Gracze doskonali poza grą nie posiadają nic- dodaje reżyserka.
W spektaklu wykorzystano wokalizę w wykonaniu Janusza Radka. Ważne dopełnienie stanowi też scenografia i kostiumy Łukasza Błażejewskiego.
Premiera spektaklu odbędzie się 24 stycznia 2010 o godz. 19.00 w Teatrze Ateneum.
Kolejne spektakle zaplanowano na: 26, 27, 28 i 29 stycznia 2009, godz. 19.00
KONKURS:
Dla naszych czytelników mamy podwójne zaproszenia na spektakl w dniu 27 stycznia.

Aby je otrzymać należy odpowiedzieć na pytanie: W którym roku Gabriela Zapolska napisała "Skiza"?
Prawidłowe odpowiedzi należy wysłać na adres: kultura.konkurs@polskieradio.pl
W tytule wiadomości należy podać tytuł spektaklu. W treści wiadomości prosimy o podanie swojego imienia i nazwiska. Zwycięzcy zostaną powiadomieni o wygranej drogą mailową.
.
Zobacz więcej na temat: Warszawa
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Kubuś i jego pan w kadrze

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2010 11:02
27 marca na deskach Och-Teatru zobaczymy premierę "Kubusia Fatalisty i jego pana".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Oczarowanie" wg Brocha

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2010 07:35
Niemal rok temu, na kilka dni przed premierą, Teatr Studio wysłał do mediów komunikat, w którym poinformował, że zaplanowana (na 10 stycznia 2009 roku) premiera „Kusiciela” wg powieści Hermanna Brocha zostaje odwołana. Okazało się, że agencja posiadająca prawa do adaptacji powieści austriackiego dramaturga nie wyraża zgody na wystawienie spektaklu w wersji przygotowanej przez Marka Fiedora. Teraz spektakl znowu powraca na afisz, tylko... z nieco inną obsadą, zmienionym scenariuszem i pod nowym t
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezwzględny manipulator

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2010 10:13
„Judaszek” to nowa propozycja Teatru Ateneum. Spektakl jest adaptacją powieści „Państwo Gołowlewowie” Michaiła Sałtykowa-Szczedrina, którego mistrzem nazywał sam Fiodor Dostojewski. O spektaklu ze swoimi gośćmi: Izabellą Cywińską- dyrektor artystyczną Teatru Ateneum, Andrzejem Bubieniem- reżyserem spektaklu, Przemysławem Bluszczem- odtwórcą roli Porfirego, Piotrem Salaberem- twórcą muzyki i Jurijem Wasilkowem odpowiedzialnym za ruch sceniczny w "Rozdrożach kultury" rozmawiał Andrzej Matul.
rozwiń zwiń