X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

"Oczarowanie" wg Brocha

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2010 07:35
Niemal rok temu, na kilka dni przed premierą, Teatr Studio wysłał do mediów komunikat, w którym poinformował, że zaplanowana (na 10 stycznia 2009 roku) premiera „Kusiciela” wg powieści Hermanna Brocha zostaje odwołana. Okazało się, że agencja posiadająca prawa do adaptacji powieści austriackiego dramaturga nie wyraża zgody na wystawienie spektaklu w wersji przygotowanej przez Marka Fiedora. Teraz spektakl znowu powraca na afisz, tylko... z nieco inną obsadą, zmienionym scenariuszem i pod nowym t
Audio

Niemal rok temu, na kilka dni przed premierą, Teatr Studio wysłał do mediów komunikat, w którym poinformował, że zaplanowana (na 10 stycznia 2009 roku) premiera „Kusiciela” wg powieści Hermanna Brocha zostaje odwołana. Okazało się, że agencja posiadająca prawa do adaptacji powieści austriackiego dramaturga nie wyraża zgody na wystawienie spektaklu w wersji przygotowanej przez Marka Fiedora. Teraz spektakl znowu powraca na afisz, tylko... z nieco inną obsadą, zmienionym scenariuszem i pod nowym tytułem - „Oczarowanie”. Obejrzyj wideo z próby! Wygraj podwójne zaproszenie!

Fragmenty spektaklu i rozmowa z reżyserem

 

''

Akcja powieści dzieje się w Austrii w latach 20-tych w małej wiosce górskiej, do której pewnego dnia przybywa nieznany nikomu przybysz (Mariusz Ratti). Dzięki swojej niepojętej mocy pragnie on opanować serca i umysły mieszkańców krainy. Cel, jaki sobie stawia, nie jest trudny do osiągnięcia, gdyż mieszkańcy są opanowani przez duchowy marazm. „Gdzie brak kultury, tam wkrada się pustka i nicość"- pokazuje pisarz. Uciekając przed stanem „zawieszenia” masa ostatecznie ulega kusicielowi, chwyta się jego szaleństwa, który sztucznie ma przezwyciężyć rozpad wspólnoty. Mieszkańcy przedstawionej w utworze wioski, nie zastanawiają się nad sensownością działań, ale bezmyślnie się im oddają, tylko po to, by zagłuszyć martwą pustkę.

Reżyser Marek Fiedor zdecydował się w udramatyzowanej formie przekazać główne idee książki, bogactwo charakterów i postaw, a także jej głęboko symboliczny, wielowarstwowy wymiar.
- Jest coś niezwykłego w spojrzeniu Brocha na problematykę kryzysu naszej tożsamości europejskiej - powiedział w rozmowie z Polskim Radiem Marek Fiedor. - Cały czas poruszamy kwestię kryzysu wartości. Możemy na nią spojrzeć z perspektywy ostatnich lat, stulecia lub tysiącleci. U Brocha mamy niezwykle głębokie diagnozy, szerokie ujęcie zmian zachodzących w człowieku, penetrację naszych potrzeb duchowych, a to jest rzadkie w literaturze - dodał reżyser.

Powieść "Kusiciel" została opublikowana po raz pierwszy w 1953 roku, czyli dwa lata po śmierci autora. Broch pracował nad tekstem przez kilkanaście lat i właściwie nigdy go nie dokończył. Zostawił luźne notatki, szkice, fragmenty rozdziałów. W całość zebrał to pewien redaktor i nadał tekstowi tytuł "Kusiciel". W 1976 roku Michael Lützeler, który otrzymał pełne prawa do zarządzania spuścizną Brocha, na nowo przyjrzał się pozostawionym przez niego materiałom. Ostatecznie doszedł do wniosku, że intencje Brocha były inne niż redaktora, dlatego z tych samych zapisków skonstruował nieco inny tekst. Różnice, jeśli chodzi o fabułę, nie są duże, w innych miejscach postawione zostały jednak akcenty. Lützeler zmienił też tytuł z „Kusiciela” na „Zauroczenie”. - W Polsce znaliśmy tylko pierwszą wersję. Druga nie była w u nas nawet wydana - wyjaśnia Marek Fiedor. - Decyzją profesora Lützelera i pozostałych spadkobierców twórczości Brocha pierwsza wersja tekstu powinna być wymazana z historii literatury. Nie można się na nią powoływać. Nasza pierwsza wersja spektaklu, opierała się właśnie na niej - dodaje reżyser.

Prapremiera "Oczarowania" odbędzie się 15 stycznia 2010 roku.

WYGRAJ BILET!

Dla naszych czytelników mamy podwójne zaproszenia na spektakle zaplanowane na 19 i 20 stycznia 2010 roku.

Aby je otrzymać należy wysłać e-mail na adres: kultura.konkurs@polskieradio.pl Kto pierwszy, ten lepszy!

W tytule wiadomości należy podać tytuł spektaklu. W treści wiadomości prosimy o podanie swojego imienia i nazwiska oraz termin wybranego spektaklu (19 lub 20 stycznia). Zwycięzcy zostaną powiadomieni o wygranej drogą mailową.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Matejko w restauracji

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2010 08:14
Obraz Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem", w związku z przypadającą w tym roku 600. rocznicą tej bitwy, zostanie poddany zabiegom konserwatorsko-restauratorskim. Dzieło znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Holly w Nowym Jorku - WYGRAJ BILET!

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2010 13:07
Miłośnicy "Śniadania u Tiffany'ego" powinni koniecznie zobaczyć spektakl "HollyDay" w Teatrze Studio. Do jego wyreżyserowania Michała Siegoczyńskiego zainspirowała powieść Trumana Capote'a. Podwójne zaproszenia czekają!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wytrawni gracze

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2010 15:50
Do tej pory „Skiz” Zapolskiej czytany był jako komedia salonowa. -Zdecydowałam się potraktować ten tekst nieco inaczej. Pod przykrywką ironii i lekkości będę starała się przemycić poważniejsze treści - zapowiada Maria Spiss, która przez kilka ostatnich miesięcy, w warszawskim Teatrze Ateneum, pracowała nad swoim nowym spektaklem. Efekty poznamy 24 stycznia, kiedy odbędzie się premiera. Obejrzyj wideo z próby i wygraj zaproszenie na spektakl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Obrock" - WYGRAJ BILET

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2010 08:41
Do repertuaru Teatru Studio powraca spektakl w reżyserii Bartosza Zaczykiewicza - "Obrock". Dla naszych czytelników przygotowaliśmy podwójne zaproszenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezwzględny manipulator

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2010 10:13
„Judaszek” to nowa propozycja Teatru Ateneum. Spektakl jest adaptacją powieści „Państwo Gołowlewowie” Michaiła Sałtykowa-Szczedrina, którego mistrzem nazywał sam Fiodor Dostojewski. O spektaklu ze swoimi gośćmi: Izabellą Cywińską- dyrektor artystyczną Teatru Ateneum, Andrzejem Bubieniem- reżyserem spektaklu, Przemysławem Bluszczem- odtwórcą roli Porfirego, Piotrem Salaberem- twórcą muzyki i Jurijem Wasilkowem odpowiedzialnym za ruch sceniczny w "Rozdrożach kultury" rozmawiał Andrzej Matul.
rozwiń zwiń