Kultura

Bezwzględny manipulator

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2010 10:13
„Judaszek” to nowa propozycja Teatru Ateneum. Spektakl jest adaptacją powieści „Państwo Gołowlewowie” Michaiła Sałtykowa-Szczedrina, którego mistrzem nazywał sam Fiodor Dostojewski. O spektaklu ze swoimi gośćmi: Izabellą Cywińską- dyrektor artystyczną Teatru Ateneum, Andrzejem Bubieniem- reżyserem spektaklu, Przemysławem Bluszczem- odtwórcą roli Porfirego, Piotrem Salaberem- twórcą muzyki i Jurijem Wasilkowem odpowiedzialnym za ruch sceniczny w "Rozdrożach kultury" rozmawiał Andrzej Matul.

 

Reżyser spektaklu Andrzej Bubień zrealizował do tej pory m.in. sztuki Becketta, Różewicza, Brechta, Jarry'ego, Moliera, Czechowa oraz Dostojewskiego. Co skłoniło go do tego, by sięgnąć po tekst Michaiła Sałtykowa-Szczedrina?

- "Państwo Gołowlewowie” to jedna z tych powieści, którą w Rosji zna każde dziecko. Ku mojemu zaskoczeniu okazało się, że tej powieści w Polsce prawie nikt nie zna. Jedyne polskie tłumaczenie tekstu pojawiło się 50 lat temu- wyjaśnia reżyser.

Autor tekstu Michaił Sałtykow-Szczedrin (ur.1826, zm. 1889) jest autorem wielu opowiadań, bajek, tekstów pisanych specjalnie na potrzeby teatru. Powieść "Państwo Gołowlewowie" pisał w latach 1875-1880. I tak jak często zdarza się w rosyjskiej literaturze, inspirację czerpał z życia.

Jedna z głównych bohaterek, Arina Pietrowna, sprawuje w swoim majątku rządy żelaznej ręki. Sytuacja w domu zaczyna się zmieniać, gdy gorliwym pomocnikiem matki w prowadzeniu interesów staje się Porfiry, cnotliwy chrześcijanin. Okazuje się bezwzględnym manipulantem, który ze słowami Biblii na ustach stopniowo niszczy swoją rodzinę. Do czego doprowadzi jego wyrachowanie i obłuda, skrywane pod maską żarliwej religijności i głębokiej wiary?- odpowiedzi na tak postawione pytanie szukają twórcy spektaklu.

Andrzej Bubień dodaje, że jest to opowieść o nas, o ludziach, których zżera chęć posiadania, a nie bycia. -Rosyjska literatura jest bardzo współczująca w stosunku do ludzi, Sałtykow nie współczuł swoim bohaterom- dodaje reżyser.

Powieść Michaiła Sałtykowa-Szczedrina doceniana jest też za niezwykły kunszt językowy.

Rolę Porfirego grają w Rosji najwybitniejsi aktorzy. W Polsce w tej roli zobaczymy Przemysława Bluszcza.

Autorem muzyki jest Piotr Salaber, który do współpracy zaprosił międzynarodowych wykonawców. Na trąbce gra Markus Stockhausen, harfie szklanej Anna i Arkadiusz Szafrańcowie, fortepianie Piotr Salabe , instrumentach perkusyjnych Chris Aiken. Usłyszymy też chór Kameralny Akademii Muzycznej w Bydgoszczy prowadzony przez Janusza Staneckiego. Nagrań muzycznych dokonano w Sound Design Studio w Warszawie, Katedrze w Bydgoszczy oraz Studio Markusa Stockhausena w Kolonii.

Jurij Wasilkow, który odpowiada za ruch sceniczny, podkreśla, że najważniejsze w ruchu, tak jak i słowie jest myśl, która się za nim kryje.

Izabella Cywińska podkreśla, że dzięki pracy nad "Judaszkiem" udało scalić się stary zespół Teatru Ateneum z nowym, który jako dyrektor artystyczna sceny przy Jaracza zaprosiła do współpracy.

Premiera "Judaszka" odbędzie się 24 kwietnia na deskach Teatru Ateneum.

(na podst. Rozdroży kultury, 19.04.2010)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Ambitnie i aktualnie na Pradze

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2008 06:58
O planach przebudowy budynku, własnym teatrze na Pradze i planach repertuarowych opowiadają założyciele Teatru Praskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bliżej teatralnego życia Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2007 19:19
"Teatry warszawskie wczoraj i dziś w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

1 września - (nie)przerwana lekcja

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2009 11:17
Paweł Passini 1 września rozpoczął teatralne "Jawne komplety..."
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dżuma - zaproszenia czekają!

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2010 19:42
Marta Ogrodzińska tekst „Dżumy” Alberta Camusa potraktowała zgodnie z duchem jej autora. - Camus jest bardzo współczesnym autorem, dlatego uznałam, że nie potrzebuje, żadnego dodatkowego sztafażu współczesności - wyjaśniła w rozmowie z PR. Dziś nasi czytelnicy mają szansę otrzymać podwójne zaproszenia na to przedstawienie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ćmy barowe

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2010 07:00
"Gwiazdy na porannym niebie" to jedna z tych sztuk Aleksandra Galina, która przyczyniła się do wzrostu jego popularności, zarówno w kraju jak i poza jego granicami. Za sprawą Andrzeja Pieczyńskiego spektakl trafia do repertuaru Teatru Polskiego w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dwóch kłamców - WYGRAJ BILET

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2010 12:36
19 listopada swą premierę na deskach Teatru Polskiego w Warszawie miał spektakl Macieja Wojtyszki "Kraina kłamczuchów". Dziś nasi czytelnicy mają szansę otrzymać podwójne zaproszenia na to przedstawienie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anin Poetów

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2010 09:53
Julian Tuwim, Konstanty Ildefons Gałczyński, Jerzy Zaruba - wszystkich ich łączy niewielka podwarszawska miejscowość.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dramat namiętności

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2010 11:16
Prawda i kłamstwo, ludzkie słabości, silne emocje, nienasycony głód życia – to wszystko w nowym spektaklu TR Warszawa "Wiarołmni" w reżyserii Artura Urbańskiego, na podstawie dramatu Ingmara Bergmana.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Oczarowanie" wg Brocha

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2010 07:35
Niemal rok temu, na kilka dni przed premierą, Teatr Studio wysłał do mediów komunikat, w którym poinformował, że zaplanowana (na 10 stycznia 2009 roku) premiera „Kusiciela” wg powieści Hermanna Brocha zostaje odwołana. Okazało się, że agencja posiadająca prawa do adaptacji powieści austriackiego dramaturga nie wyraża zgody na wystawienie spektaklu w wersji przygotowanej przez Marka Fiedora. Teraz spektakl znowu powraca na afisz, tylko... z nieco inną obsadą, zmienionym scenariuszem i pod nowym t
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czwartek

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2007 13:00
"Akademia Rozrywki" to czas na skecze, monologi i piosenki artystów scen kabaretowych. Tylko najlepsi wykonawcy, tylko najlepsze kabarety.
rozwiń zwiń