Polskie Radio
Section05
Jedwabne

Prof. Żaryn: chcemy, by prawda o Polsce docierała na Zachód

– Jako politycy "dobrej zmiany" w kontekście polityki historycznej nie boimy się prawdy. Chcemy jednak, by tylko i wyłącznie prawda o Polsce docierała do świata zachodniego – powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Jan Żaryn, historyk, senator Prawa i Sprawiedliwości. 77 lat temu, 10 lipca 1941 roku, w Jedwabnem doszło do pogromu ludności żydowskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jan Żaryn Jedwabne Izrael ekshumacja Żydzi

Rocznica mordu w Jedwabnem. Należy wznowić ekshumacje?

10 lipca 1941 roku w Jedwabnem doszło do pogromu ludności żydowskiej. Zdaniem ekspertów Instytutu Pamięci Narodowej, to hitlerowcy mieli podżegać mieszkańców miasta do zbrodni. Z drugiej strony, Jan Tomasz Gross w książce "Sąsiedzi" obarczył winą Polaków. W Debacie Poranka m.in. o tym, czy kwestia mordu w Jedwabnem wymaga kolejnych wyjaśnień, rozmawiali Tomasz Żółciak z "Dziennika Gazety Prawnej", Jacek Liziniewicz z "Gazety Polskiej Codziennie" i Mirosław Skowron z "Super Expressu".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jedwabne Jan Tomasz Gross Jan Żaryn Jacek Liziniewicz Dorota Kania Żydzi Izrael

Poseł Kukiz'15: trzeba dokończyć śledztwo ws. Jedwabnem

– Nie można udawać, że wszystko jest w porządku, w sytuacji, kiedy tak nie jest (…) – mówił w audycji 24 Pytania – Rozmowa Poranka Marek Jakubiak. Poseł Kukiz’15 odniósł się w Polskim Radiu 24 do słów dra Piotra Gontarczyka, historyka z Instytutu Pamięci Narodowej, który na naszej antenie ocenił, że nie należy obecnie zaogniać sporu z Izraelem.
Zobacz więcej na temat:  IPN Marek Jakubiak Jedwabne Izrael Kukiz'15 historia Polski Holokaust POLSKA

Wniosek o przesłuchanie naocznego świadka z Jedwabnego

Do IPN trafił kolejny wniosek o przesłuchanie nowego świadka zbrodni w Jedwabnem. Chodzi o Hieronimę Wilczewską, bohaterkę filmu dokumentalnego "Jedwabne - Świadkowie - Świadectwa - Fakty". Jego autorzy, Elżbieta i Waclaw Kujbida, którzy są wnioskodawcami podkreślają, że to naoczny świadek zbrodni, który widział pędzenie zgromadzonych ludzi w kierunku stodoły i późniejszy ich mord na miejscu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jedwabne historia Polski IPN II wojna światowa

Uczczono 75. rocznicę mordu Żydów w Jedwabnem

W Jedwabnem (Podlaskie) uczczono 75. rocznicę mordu Żydów w tej miejscowości przez ich polskich sąsiadów, z inspiracji Niemców. Przy pomniku ofiar odmówiono modlitwy za zmarłych, złożono kwiaty. W uroczystościach wzięło udział kilkaset osób, wśród nich m.in. naczelny rabin Polski Michael Schudrich, wiceambasador Izraela w Polsce Ruth Cohen-Dar, przedstawiciele kancelarii prezydenta RP Andrzeja Dudy i premier Beaty Szydło, Instytutu Pamięci Narodowej, Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, wiele osób indywidualych.
Zobacz więcej na temat:  antysemityzm II wojna światowa Jedwabne Niemcy Żydzi