Kultura

Zmarł Isao Takahata - wybitny twórca japońskich filmów animowanych

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2018 16:56
82-letni Isao Takahata zmarł w piątek, w szpitalu w Tokio - poinformowało studio Ghibi, z którym filmowiec współpracował od lat i którego był współzałożycielem.
Isao Takahata
Isao TakahataFoto: PAP/EPA/MARTIAL TREZZINI

Isao Takahata urodził się w 1935 roku. Ukończył Uniwersytet Tokijski.

Mimo że nie miał doświadczenia w pracy rysownika i animatora, podjął pracę w studiu filmowym Toei Animation, gdzie zadebiutował filmem "Horus, książę Słońca". W 1979 roku powstał animowany serial telewizyjny "Ania z Zielonego Wzgórza", który przyniósł mu uznanie.

Screen z czołówki serialu "Ania z Zielonego Wzgórza" Screen z czołówki serialu "Ania z Zielonego Wzgórza"/YouTube

Podczas pracy w Toei Animation Takahata poznał Hayao Miyazakiego - japońskiego reżysera filmów anime, rysownika i twórcę mangaka. Współpracował z nim jako producent przy filmie "Nausicaa z Doliny Wiatru". W latach 80. Takahata i Miyazaki założyli studio Ghibi.

W 1981 roku Takahata stworzył komedię "Jarinko Chie", a w latach 1981-1983 serial animowany pod tym samym tytułem, który liczył ponad 60 odcinków. W 1982 roku wyreżyserował film "Wiolonczelista Goshu" według opowiadania Kenjiego Miyazawy.

W okresie współpracy ze studiem Ghibi wyreżyserował dramat wojenny "Grobowiec świetlików" (1988), "Powrót do marzeń" (1991), "Szopy w natarciu" 1994) i serial komediowy "Rodzinka Yamadów" (1999).

W 2013 roku wyreżyserował oparty na tradycyjnych motywach japońskich z okresu Heian film animowany "Księżniczka Kaguya", który był nominowany do Oscara.

kk

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Nie żyje słynny projektant mody Hubert de Givenchy

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2018 18:03
W wieku 91 lat zmarł światowej sławy francuski projektant mody Hubert de Givenchy - poinformowała agencja AFP, powołując się na jego bliskich. Założyciel legendarnego domu mody projektował kreacje dla Audrey Hepburn i Jacqueline Kennedy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ostatnie pożegnanie Stephena Hawkinga. Dzwon w Cambridge uderzył 76 razy

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2018 21:13
Około 500 zaproszonych gości uczestniczyło w sobotę w kościele uniwersyteckim St. Mary the Great w Cambridge w uroczystościach pogrzebowych zmarłego 14 marca słynnego brytyjskiego fizyka i popularyzatora nauki Stephena Hawkinga. By prowadzić działalność naukową, musiał on ustawicznie przezwyciężać skutki trapiącej go od młodych lat degeneracyjnej choroby neurologicznej.
rozwiń zwiń