X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

Młodych literatów zmagania z życiem

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2014 14:00
– Moi bohaterowie ze wszystkich dostępnych możliwości zawsze trafiają na te najgorsze. Ich gry z losem zawsze kończą się przegraną – mówiła o swoich "Grach losowych" Joanna Dziwak, która wraz z Sylwią Chutnik i Adamem Kaczanowskim gościła w audycji z cyklu "Szczotki".
Audio
  • Joanna Dziwak, Sylwia Chutnik i Adam Kaczanowski rozmawiają o swoich książkach (Szczotki/Dwójka)
Młodych literatów zmagania z życiem
Foto: glow images/East News

Rozmawialiśmy o trzech książkach młodych autorów, które na różne sposoby chcą uchwycić coś ze współczesności, próbują przyglądać się odłamkom świata z ironicznym dystansem, lub - wręcz przeciwnie - z wyważonym zaangażowaniem. W każdym przypadku jednak mają zamiar zrozumienia i przybliżenia oszalałej rzeczywistości.

"Gry losowe" Joanny Dziwak opublikowane przez Wydawnictwo Ha!art to pierwsza prozatorska książka autorki, która wcześniej znana była jako poetka. Bohaterowie utworu są osobami, które w swoim życiu poniosły pewien rodzaj porażki. – Bohaterów mojej książki łączy niespełnienie – powiedziała pisarka. – Wszyscy starają się być kreatywni, lecz różnie im to wychodzi. Można ich uznać za nie do końca udanych artystów – dodała.

Tłem fabuły "Gier losowych" są sentymentalne piosenki, przy których "z lubością można myśleć o przegranym życiu". Ta swoista ścieżka dźwiękowa tekstu Joanny Dziwak jest bardzo ważna. – Zostaliśmy przyzwyczajeni do tego, że w kluczowych momentach filmu słyszymy jakąś piosenkę. Gdy bohaterowie się całują, w tle leci piosenka o miłości, śmierci towarzyszy zaś smutna muzyka – mówiła autorka. – Gdy wyobrażałam sobie kiczowate sceny, które opisuję, skojarzenia z pewnymi utworami muzycznymi przychodziły same – opowiadała.

Książka Sylwii Chutnik "W krainie czarów" (Wydawnictwo Znak) jest zbiorem opowiadań, które były publikowane wcześniej. Znajdziemy w niej bardzo różne tematy, od monologu ladacznicy Bożeny z Poznańskiej do pana Tadeusza, który przeżywa mękę twórczą i zapomina alfabetu, co upodabnia go trochę do bohaterów książki Joanny Dziwak.

Gościem audycji z z cyklu "Szczotki" był także Adam Kaczanowski, pisarz i performer, autor książki "Topless". Jak czytamy w nocie wydawnictwa Krytyki Politycznej, powieść "opowiada o dziwnej, pokrętnej, nadpsutej metafizyce współczesnego świata". To "z pozoru lekka komedia, którą wypada potraktować poważnie".

Więcej w nagraniu audycji, którą przygotowała Zofia Król.

mc/bch

Zobacz więcej na temat: literatura pisarz
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Surrealistyczna realność. Proza Bohumila Hrabala

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2014 19:00
– Surrealizm u Hrabala nie jest artystycznym przetworzeniem rzeczywistości, lecz jej zasadniczym rysem. To sama rzeczywistość jest surrealistyczna – mówił w Dwójce Leszek Engelking, pisarz, tłumacz, znawca i popularyzator twórczości czeskiego prozaika.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marguerite Duras – od "Kochanka" po tajemnice zbrodni

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2014 16:00
W "Strefie literatury" przypomnieliśmy twórczość popularnej niegdyś, kontrowersyjnej francuskiej prozaiczki. Pisarstwo było całym jej życiem, istotą życia, czemu dała wyraz w jednej z ostatnich książek pod znamiennym tytułem "Pisać".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Boska komedia" to świadectwo kryzysu Europy sprzed 700 lat

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2014 14:00
– Dante diagnozował w swym poemacie duchowe zagubienie epoki po 1300 r. Wskazywał, że ci, którzy mieli być przewodnikami ludzkości, sami nie wiedzą, dokąd iść – mówił w Dwójce Jarosław Mikołajewski, italianista, poeta i tłumacz.
rozwiń zwiń