Kultura

Co zdecydowało o sukcesie "Gry o tron"?

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2017 23:44
Lalki, marionetki i ci, którzy pociągają za sznurki... W tym odcinku "ABC popkultury" mówiliśmy również mówić o animacji i fenomenie "Gry o tron".
Audio
  • Dlaczego "Gra o tron" podbiła świat? (ABC popkultury/ Trójka)
Gra o tron to pełna zdrad i spisków opowieść o walce o władzę w królestwie Westeros
"Gra o tron" to pełna zdrad i spisków opowieść o walce o władzę w królestwie WesterosFoto: HBO

Fenomen serialu "Gra o tron" i sagi "Pieśni lodu i ognia" amerykańskiego pisarza George'a R.R. Martina rozpoczął się od publikacji pierwszego tomu serii w 1996 roku. Polskie tłumaczenie ukazało się dwa lata później, gdy świat już szalał na punkcie bohaterów "Gry o tron". Pomimo rozczarowań widzów i czytelników (ginie jedna z ich ulubionych postaci), nie sposób rozstać się z tą wciągającą historią.

- Od pewnego momentu jest to opowieść bardziej o świecie niż o bohaterach. Mam teorię, zgodnie z którą Martin - tworząc pierwszy tom i planując to początkowo jako trylogię - z góry zaplanował zakończenie. Autor stwierdził jednak, że tą samą historię może opowiedzieć dużo dłuższą drogą i że nie zarzyna się kury znoszącej złote jajka, więc zaczął ten świat rozbudowywać i wprowadzać wątki poboczne - opowiada Jerzy Rzymowski, redaktor naczelny "Nowej Fantastyki".

Kto będzie grał pierwsze skrzypce i będzie miał do odegrania najważniejsze role? Zapraszamy do słuchania.

Jak zdradza gość Trójki, to nie saga "Pieśni lodu i ognia" jest ukochanym dzieckiem Martina. O tym więcej w nagraniu audycji.

Dziś mogłoby się to wydawać fanom serii niemożliwe, ale początkowo HBO niechętnie patrzyło na pomysł realizacji serialu, który ostatecznie, ku zadziwieniu twórców, przyniósł miliardowe zyski.

- Trudno było przewidzieć, jak się to wszystko rozwinie, bo jednak fantasy nie było kojarzone tak powszechnie z ambitną rozrywką dla dorosłych. Nawet w Stanach Zjednoczonych, gdzie ten rynek wygląda zupełnie inaczej niż u nas, była traktowana z pewnym lekceważeniem, ale jednak udało jej się przebić. Jak mi się wydaje, przetarła drogę masie innych ciekawych projektów - opowiada Jerzy Rzymowski.

Jakie są największe zalety serii? Co stanowi o jej wyjątkowości i sukcesie? Czy siódmy sezon serialu nie przestaje być wciągający?

Animacja poklatkowa, lalki i współpraca z Timem Burtonem to tylko niektóre z tematów poruszonych w rozmowie z Mike'em Johnsonem. Zapraszamy do słuchania!

I tym razem nie mogło zabraknąć zaproszenia do teatru. O tym w nagraniu audycji mówi Jan Niebudek.

***

Tytuł audycji: ABC popkultury - zestaw powiększony
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka
Goście: Jerzy Rzymowski (redaktor naczelny "Nowej Fantastyki"), Mike Johnson (nominowany do Oscara reżyser i twórca animacji)
Data emisji: 21.07.2017
Godzina emisji: 15.08

sm/czaj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

"Okja" podbija świat, a Netflix rewolucjonizuje kino

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2017 19:41
- "Okja" to opowieść o złych korporacjach i ich dwoistości działania oraz o wegetarianizmie - mówi Jakub Popielecki, krytyk filmowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy francuskie kino wciąż bawi i cieszy?

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2017 21:29
W dniu upamiętniającym wybuch Wielkiej Rewolucji Francuskiej 14 lipca przyglądamy się francuskiemu poczuciu humoru i tym, jak się miewa świat komedii nad Sekwaną.
rozwiń zwiń