Kultura

Jak zmienił nas film "Dirty Dancing"?

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2017 01:40
– "Dirty Dancing" pokazał nam, że można pewne rzeczy zrobić inaczej i kobieta też może iść po swoje – mówi krytyczka filmowa Małgorzata Sadowska.
Audio
  • Jakie znaczenie miał film "Dirty dancing"? (ABC popkultury - zestaw powiększony/Trójka)
Kadr z filmu Dirty dancing z 1987 r.
Kadr z filmu "Dirty dancing" z 1987 r.Foto: materiały prasowe

Minęło 30 lat od premiery jednego z najgłośniejszych filmów z końca lat 80. minionego wieku – "Dirty Dancing". Na fenomen tego obrazu złożyło się wiele czynników: to, że powstał on we właściwym czasie, uniwersalność tematu dorastania i miłości, znakomita obsada.

 To obraz, który tworzył silne więzi między kobietami w moim pokoleniu, był to dla nas pewien punkt odniesienia. Gdy dzisiaj ogląda się ten film, perspektywę kobiecą można zobaczyć nawet w samym sposobie filmowania, bo obiektem seksualnym jest w nim Patrick Swayze  opowiada Małgorzata Sadowska.

Jaką rolę odegrał "Dirty Dancing" w Stanach Zjednoczonych i w Polsce? Jakie elementy historii zawartej w tym filmie stanowiły o jego wyjątkowości? Więcej o tym w dołączonym nagraniu.

Czy kolejne filmy, nawiązujące do "Dirty Dancing", powtórzyły jego sukces? Jak krytycy oceniają telewizyjny remake obrazu z 2017 roku? O tym rozmawiamy z Małgorzatą Sadowską.

Charakterystyczne kliknięcie otwieranego plastikowego pudełka i zapach taśmy  kasety wideo stanowiły przedmiot powszechnego pożądania pod koniec lat 80. i w latach 90. Niektóre gwiazdy, jak np. Tom Cruise czy Bruce Willis, pomimo zmiany formatu zapisu filmów i odmiennych gustów widzów, od kilku dekad z powodzeniem triumfują na ekranach telewizorów i kin.

 Aktorem, który szczególnie ma za co dziękować reżyserowi, jest John Travolta, który w odpowiednim momencie spotkał Quentina Tarantino i po dość powtarzalnych rolach nagle pojawił się w "Pulp Fiction"  mówi Łukasz Muszyński, redaktor naczelny Filmweb.pl.

Jakie drogi okazały się dla aktorów najlepsze, by utrzymać popularność? O tym mówimy w Zestawie Powiększonym.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której nie brakuje także informacji o najciekawszych wydarzeniach teatralnych tygodnia. Poleca Jan Niebudek.

***

Tytuł audycji: ABC popkultury - zestaw powiększony
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka
Goście: Łukasz Muszyński (redaktor naczelny Filmweb.pl), Małgorzata Sadowska (krytyczka filmowa)
Materiały dodatkowe:
Jan Niebudek
Data emisji: 25.08.2017
Godzina emisji: 15.06

sm/ab

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Kino dawniej i dziś. Popcorn, reklamy i głośne rozmowy

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2017 00:02
Wadliwe wyświetlanie i reklamy to niektóre z siedmiu plag miłośników kina, które zostałe opisane w latach 30. XX wieku i do dziś są aktualne. W "ABC popkultury" mówimy o historii kinematografii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fatum ekranizacji powieści Stephena Kinga?

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2017 01:20
Za jego sprawą widok pozornie niewinnych postaci, choćby klauna, przyprawia nas o dreszcz grozy. Dodatkowe napięcie potęgują kolejne adaptacje filmowe jego dzieł. O tym, co stanowi o fenomenie horrorów Stephena Kinga, mówimy w audycji "ABC popkultury".
rozwiń zwiń