Kultura

"Wirus" Dariusza Bugalskiego. Poetycka przypowieść o miłości

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2016 14:30
- To jest coś między baśnią a mitem. Zastanawiałem się, co by było, gdyby wylągł się wirus miłości i gdyby rozniosła się taka epidemia. Jak by wtedy było na świecie? Szedłem tym tropem... - mówi o pisaniu swojej debiutanckiej powieści Dariusz Bugalski.
Audio
  • "Wirus" Dariusza Bugalskiego. Poetycka przypowieść o miłości (Klub Trójki)
Dariusz Bugalski podczas prezentacji swojej debiutanckiej powieści pt. Wirus
Dariusz Bugalski podczas prezentacji swojej debiutanckiej powieści pt. "Wirus"Foto: Jacek Konecki

"Wirus" Dariusza Bugalskiego to jedna z najciekawszych książek prozatorskich, jakie ukazały się tej wiosny. Skomplikowana struktura narracyjna, poetycka fraza, wielość bohaterów, których sylwetki są starannie wymodelowane, sprawiają, że obcujemy z trudną lekturą, nie poddającą się jednoznacznej interpretacji.Przypowieść political fiction? Tak, ale zarazem coś więcej. Dariusz Bugalski kluczy, myli tropy, żartuje, ironizuje, prowokuje. Przyzwyczajeni do eksperymentów, którym poddawana jest literatura od ponad 50 lat, bywamy jednak przez autora zaskakiwani. Nie pasują do "Wirusa" w zasadzie żadne schematy i jest to dowód na to, że w dziedzinie kreacji literackiej nie powiedziano jeszcze wszystkiego.


W tym wydaniu "Klubu Trójki" Barbara Marcinik zapytała autora, czy napisał on powieść o Polsce. Jaką diagnozę stawia i co próbuje prognozować?

Ponieważ jedną z niewątpliwych bohaterek "Wirusa" jest muzyka, to w "Klubie Trójki" także ją usłyszeliśmy. Na scenie studia im. Agnieszki Osieckiej wystąpili Dorota Miśkiewicz i Henryk Miśkiewicz.

Książkę opublikowało Wydawnictwo HELION, które było także współorganizatorem spotkania.

***

Tytuł audycji: "Klub Trójki"
Prowadzący: Barbara Marcinik
Goście: Dariusz Bugalski
Data emisji: 12.04.2016
Godzina emisji: 21.05

fbi/ei


www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

"Wirus" Dariusza Bugalskiego, czyli sen o epidemii miłości

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2016 15:04
- "Wirus" jest o epidemii miłości. Najczęściej spotykamy złe wirusy i się ich boimy, ale wyobraźmy sobie, że są też dobre, które przynoszą epidemię miłości - mówi o swojej nowej książce Dariusz Bugalski.
rozwiń zwiń