Kultura

Jak wyglądałby świat bez powstania styczniowego?

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2019 14:57
Mamy XXII wiek, powstanie styczniowe nigdy się nie zdarzyło, a rządy sprawuje wielkie imperium Romanowów – taka wizja świata wyłania się z powieści "Gambit Wielopolskiego" autorstwa Adama Przechrzty.
Audio
  • Adam Przechrzta o "Gambicie Wielopolskiego" (Trójkowy chuligan literacki)
Scena z powstania styczniowego  rycina
Scena z powstania styczniowego – rycinaFoto: PAP/Classic Image / Alamy Stock Photo

Okładka książki "Gambit wielkopolskiego" Okładka książki "Gambit wielkopolskiego"

Adam Przechrzta – pisarz fantasy, naukowiec i doktor nauk humanistycznych, jest gościem Mateusza Matyszkiewicza. Dlaczego autor "Gambita Wielopolskiego" zadał pytanie o los Polski bez powstania styczniowego?

– W powstaniu styczniowym szczególne było to, że co prawda w sensie militarnym, nie zagroziliśmy Rosji, natomiast prawdopodobnie było to powstanie, które zniszczyło imperium rosyjskie pod względem finansowym. Gdyby nie powstanie styczniowe, Rosjanie zrealizowaliby większość swoich reform i wtedy nie byłoby rewolucji październikowej. Jeżeli nie byłoby puczu bolszewickiego, bolszewicy nie byliby w stanie zachęcić mas do buntu przeciwko carowi. Pisząc tę powieść, miałem też na myśli odkłamanie pewnych mitów związanych z powstaniem styczniowym, a tych było całkiem sporo – wyjaśnia pisarz.

Jakie mity narosłe wokół powstania styczniowego demaskuje "Gambit Wielopolskiego"? Kogo (lub co) symbolizuje pojawiająca się w powieści postać Jokera? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki 
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Gość: Adam Przechrzta (pisarz fantasy, naukowiec, doktor nauk humanistycznych)
Data emisji: 5.10.2019
Godzina emisji: 14.49

kr/mk

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

"Westerplatte", czyli przybliżanie czytelnikowi historii

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2019 14:55
– O Westerplatte wie każdy Polak. Natomiast to, co się tam wydarzyło, jak to faktycznie wyglądało, to wiedza zarezerwowana głównie dla historyków – wyjaśnia Jacek Komuda, autor powieści historycznej "Westerplatte".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cała Polska czyta nowele (i kryminały)! Narodowe Czytanie 2019

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 13:50
Ósma edycja Narodowego Czytania to osiem nowel ośmiu polskich autorów, które Para Prezydencka wybrała spośród ponad stu propozycji tytułów. We wspólnym czytaniu w Ogrodzie Saskim w Warszawie uczestniczyli Mariusz Cieślik i Katarzyna Puzyńska, autorka sagi kryminalnej "Lipowo".  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdańsk u schyłku wojny w kryminale noir Krzysztofa Bochusa

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2019 14:55
– W dzień Gdańsk jest kolorową makietą dla turystów, a w nocy pokazuje swoją odmienną, czasem bardzo gwałtowną naturę  – mówił Krzysztof Bochus, autor kryminału retro "Miasto duchów".
rozwiń zwiń