Kultura

Letnia Akademia Filmowa startuje jutro!

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2012 09:00
- Na czoło afisza wysuwają się retrospektywy Siergieja Łoźnicy oraz braci Tavianich, o których zrobiło się głośno po filmie "Cezar musi umrzeć" - zaprasza Piotr Kotowski, rektor LAF w Zwierzyńcu.
Audio
  • Do Zwierzyńca zaprasza i o programie opowiada Piotr Kotowski, rektor LAF
Olga Shuvalova i Viktor Nemets. Kadr z filmu Szczęście ty moje reż. Siergiej Łoźnica
Olga Shuvalova i Viktor Nemets. Kadr z filmu "Szczęście ty moje" reż. Siergiej Łoźnica Foto: fot. mat. prasowe

Podczas 13. edycji imprezy, która odbędzie się w dniach 3-12 sierpnia pod patronatem Trójki, będzie okazja do wielu spotkań z kinem i jego twórcami. I choć Paolo oraz Vittorio Taviani mają inne plany, na Letnią Akademię Filmową w Zwierzyńcu obiecali przysłać swojego ulubionego operatora, Franco Di Giacomo.
- Na szczególną uwagę zasługują jeszcze dwie retrospektywy. Jedna poświęcona jest działalności Marguerite Duras, pisarki i scenarzystki, która sprawdziła się też w roli reżysera. Druga dotyczy Siergieja Łoźnicy - opowiada Piotr Kotowski.

Gość Ryszarda Jaźwińskiego zaznacza, że obrazy tego ukraińskiego reżysera zdobywają nagrody na wszystkich najważniejszych festiwalach filmów dokumentalnych. - Chcemy się skupić na jego dokumentach głośnych w świecie, a mniej znanych w Polsce - podkreśla rektor Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu.
Tradycyjnie już LAF zawiera także sekcję poświęconą najciekawszym pozycjom rodzimej kinematografii ostatniego sezonu. - Tu spodziewany jest największy wysyp gości, którzy będą towarzyszyć pokazom filmów - zapowiada gość Trójki.

Zapraszamy do słuchania relacji Ryszarda Jaźwińskiego, który będzie śledził wydarzenia w Zwierzyńcu od niedzieli 5 sierpnia.

A jaką niespodziankę przygotowali organizatorzy dla odwiedzających Zwierzyniec, dowiesz się słuchając całego nagrania.

Audycja "Fajny film" na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku o godz. 10.30. Zapraszamy.

(ed)

Zobacz więcej na temat: letnia akademia filmowa POLSKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

"Miłość" Hanekego: wielkie i paradoksalnie pocieszające kino

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2012 07:00
- Wielu miało żal do tego reżysera za to, że lubi skrajności, że lubi nas irytować i straszyć. Tym razem zupełnie zmienił ton i opowiedział historię, która, prędzej czy później, będzie dotyczyła każdego z nas - mówi Paweł Felis, krytyk filmowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Studio Irzykowskiego to był prawdziwy zespół

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2012 14:33
- Tam się chciało spędzać czas. Paradoksalnie konfrontacja z innymi osobowościami sprawiała, że czuliśmy się wolni wewnętrznie. Powstało sporo filmów, które wnoszą coś oryginalnego do języka filmowego - mówiła Magdalena Łazarkiewicz o Studiu im. Karola Irzykowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wygrał, bo dotyka naszych osobistych relacji". Nowe Horyzonty za nami

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2012 13:40
- Zobaczymy w kinach wszystkie nagrodzone w głównych konkursach filmy - zapowiada Roman Gutek, dyrektor festiwalu Nowe Horyzonty. Werdykt może w kilku przypadkach być zaskoczeniem. Ogólnopolskie premiery na jesieni.
rozwiń zwiń