Section00
RIO 2016 Siatkówka
Section06

Piłka siatkowa

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2016 12:00
Siatkarze
SiatkarzeFoto: Wikipedia/Piotr Drabik

W igrzyskach siatkówka zadebiutowała w 1964 roku w Tokio. Jednocześnie odbyły się wówczas turnieje męski i żeński; do chwili obecnej zawody w tej dyscyplinie nieprzerwanie towarzyszą olimpijskim zmaganiom.

Polskie zespoły, zarówno kobiety, jak i mężczyźni, mogą poszczycić się dobrymi osiągnięciami na poprzednich olimpiadach. Siatkarki zdobyły dwa razy brązowy medal olimpijski - na igrzyskach w 1964 roku w Tokio i cztery lata później w Meksyku.

Mężczyźni wywalczyli tylko jeden krążek, ale za to ten najcenniejszy. W 1976 roku w Montrealu drużyna prowadzona przez legendarnego Huberta Wagnera nie znalazła mocniejszych od siebie i stanęła na najwyższym stopniu podium. Polaków nazwano wówczas "mistrzami piątego seta", gdyż większość pojedynków (m.in. w półfinale i finale) rozstrzygnęli na swoją korzyść dopiero w ostatniej partii.

W Rio de Janeiro biało-czerwoni mają szanse na powtórzenie tego sukcesu. Dwa lata temu zdobyli mistrzostwo świata i wielu kibiców ma nadzieję, że historia lubi się powtarzać. Myślami wracają bowiem do podopiecznych Wagnera, którzy w 1974 roku wywalczyli złoto MŚ, a dwa lata później na ich szyjach zawisły złote medale olimpijskie.

pk, bor, PAP

Zobacz więcej na temat: igrzyska olimpijskie Rio 2016
Tabela medalowa
Section07
Dziś w Rio
Siatkówka - starty Polaków