Section00
RIO 2016 Pięciobój nowoczesny
Section06

Pięciobój nowoczesny

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2016 12:00
Pięciobój nowoczesny
Foto: © 2012 / Comité International Olympique (CIO) / CIO, employé du

Pięciobój nowoczesny to jedna z najtrudniejszych dyscyplin olimpijskich, wymagająca od zawodników wszechstronnych umiejętności i utrzymania równej formy przez cały czas trwania rywalizacji, w pięciu bardzo różniących się konkurencjach.

Według legendy ta dyscyplina narodziła się w czasie trwającej w latach 1870-71 wojny francusko-pruskiej. Wysłany do Napoleona z wiadomością młody oficer francuski niespodziewanie napotkał mały oddział nieprzyjacielski. W walce, jaka wywiązała się pomiędzy nim a pruskimi żołnierzami, zabito mu konia. Oficer jednak dzięki celnemu oku i umiejętności posługiwania się szpadą wyrwał się z opresji i ścigany wpław pokonał rzekę, po czym pieszo dotarł do swego wodza.

Ta opowieść bardzo spodobała się baronowi Pierre'owi de Coubertainowi, który marzył o tym, by na czas igrzysk żołnierze nie walczyli ze sobą na frontach, lecz rywalizowali wyłącznie na sportowych arenach. Dlatego już na olimpiadzie w 1912 roku w Sztokholmie po raz pierwszy rozegrano zawody w pięcioboju.

Przez wiele lat w tej dyscyplinie na olimpiadach rywalizowali wyłącznie mężczyźni, uważano bowiem, że jest to sport zbyt trudny dla kobiet. Dopiero na igrzyskach w Sydney o medale ubiegały się także panie.

Przez kilka lat toczyły się wokół pięcioboju nowoczesnego spory na temat jego obecności na igrzyskach. Próbowano zamienić go na triathlon lub wycofać z programu. Ostatecznie ta dyscyplina pozostała wśród sportów olimpijskich, jednak od 1996 roku nie rozgrywa się konkurencji drużynowych.

Historia zawodów w pięcioboju nowoczesnym na igrzyskach jest długa; nie zawsze jednak były to chwalebne wydarzenia. Pierwszym sportowcem, którego przyłapano na dopingu w czasie igrzysk, był pięcioboista Szwed Hans-Gunnar Liljenvall. W 1968 roku w Meksyku w organizmie tego zawodnika wykryto obecność alkoholu. Sportowiec tłumaczył się, że przed zawodami wypił kilka piw, by uspokoić się przed konkurencją strzelecką.

Po raz pierwszy w igrzyskach pięciobój nowoczesny będzie rozgrywany w nowej formule, która weszła w życie trzy lata temu. Wprawdzie rywalizuje się nadal w pięciu konkurencjach - pływaniu (200 m), szermierce (walka na szpady każdy z każdym), jeździe konnej (parkur z 12 przeszkodami), biegu przełajowym (3000 m) i strzelaniu. Te dwie ostatnie połączono jednak ze sobą i zrobiono coś na kształt biathlonu. Zawodnicy w trakcie biegu mają przystanki na strzelanie.

W Rio de Janeiro Polskę reprezentować będą: Oktawia Nowacka, Anna Maliszewska i Szymon Staśkiewicz.

pk, bor, PAP

Tabela medalowa
Section07
Dziś w Rio
Pięciobój nowoczesny - starty Polaków