RIO 2016

Rio 2016: imponująca premia dla pierwszego wietnamskiego mistrza olimpijskiego

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2016 10:58
Pierwszy wietnamski złoty medalista olimpijski - strzelec Hoang Xuan Vinh, który w sobotę zwyciężył w konkurencji pistoletu pneumatycznego na dystanie 10 metrów - może oczekiwać bardzo wysokiej, jak warunki w kraju, gratyfikacji finansowej., bo 100 tysięcy dolarów.
Hoang Xuan Vinh
Hoang Xuan VinhFoto: PAP/EPA/VALDRIN XHEMAJ

SERWIS SPECJALNY

rio 1200 f.JPG

Rio 2016

Taką wysokość ustaliły przed igrzyskami władze państwowe. To ogromna kwotą dla mieszkańca kraju, w którym przeciętny roczny dochód to około... dwóch tysiący dolarów.

Zwycięstwo Hoang Xuan Vinha ucieszyło mieszkańców Wietnamu tym bardziej, że zdystansował on reprezentanta Chin Pan Wei, który zdobył "tylko" brąz. Na portalach społecznościowych nie brakowało entuzjastycznych wpisów, jak choćby autorstwa popularnej piosenkarki Nguyen Cao Ky Duyen: "Jestem taka dumna! Ale najwięcej radości dało mi to, że wyprzedziliśmy Chiny".

Wietnam i Chiny od lat toczą spór o wyspy położone na Morzu Południowochińskim, co jest przyczyną wielu antychińskich demonstracji i niechęci Wietnamczyków do potężnego sąsiada.

Minister sportu tego kraju Nguyen Ngoc Thien, gratulując mistrzowi olimpijskiemu, unikał jednak wszelkich politycznych aluzji, podkreślając tylko, że "zwycięstwo było efektem determinacji i waleczności sportowca, umiejętności jego trenerów oraz starannych przygotowań do igrzysk".

ps

Dziś w Rio