RIO 2016

Rio 2016: CAS uwzględnił apelację Klisziny, Rosjanka może wystąpić na igrzyskach

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2016 10:43
Mający tymczasową siedzibę w Rio de Janeiro Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS) uwzględnił odwołanie Darii Klisziny i dopuścił ją do udziału w igrzyskach olimpijskich. Rosjankę wcześniej wykluczyło Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych (IAAF).
Daria Kliszina
Daria KliszinaFoto: Wiki Commons/CC BY 3.0/Dmitry Rozhkov
Serwis specjalny
brazylia rio 1200 F.jpg
Rio 2016

"Sborna" została zdyskwalifikowana z olimpijskiej rywalizacji lekkoatletów w związku z wykryciem w Rosji zorganizowanego systemu dopingowego, w który zaangażowane były m.in. ministerstwo sportu i służby specjalne. Rywalizująca w skoku w dal Kliszina w drodze wyjątku otrzymała zgodę na start pod flagą olimpijską, ponieważ udowodniła, że w ostatnich latach mieszkała w USA i przechodziła testy dopingowe poza granicami Rosji.

W sobotę, na trzy dni przed rozpoczęciem zawodów w tej konkurencji, pojawiła się informacja, że 25-letnia zawodniczka została wykluczona w związku z pojawieniem się "nowych okoliczności". Nieoficjalnie wiadomo, że chodziło o kolejne ustalenia kanadyjskiego prawnika Richarda McLarena, autora raportu opisującego procederu dopingowego w Rosji.

Kliszina zaskarżyła tę decyzję do CAS, a ten apelację podtrzymał.

"Wszystkie strony zostały poinformowane, że odwołanie zostało podtrzymane i zawodniczka ma prawo wzięcia udziału w rywalizacji olimpijskiej w Rio" - napisano w oświadczeniu.

Kwalifikacje skoku w dal zaplanowano na wtorek.

ps

Dziś w Rio