80 lat Dwójki

Wielki inscenizator Aleksander Bardini

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2012 17:55
- Jestem z muzyką na "ty" - mówił na antenie Polskiego Radia Aleksander Bardini, laureat Wielkiego Splendora za całokształt twórczości.
Audio
Aleksander Bardini
Aleksander Bardini Foto: Ah /Adam Hawałej

Aleksander Bardini urodził się w 1913 roku, w Łodzi. W latach 1932–1939 studiował aktorstwo i reżyserię w Państwowym Instytucie Teatralnym w Warszawie. Jego nauczycielami byli Leon Schiller i Aleksander Zelwerowicz.

Od września 1939 do czerwca 1941 Aleksander Bardini pracował jako aktor i reżyser w Polskim Teatrze Dramatycznym we Lwowie. Po zajęciu miasta przez wojska niemieckie został przesiedlony do lwowskiego getta. Udało mu się uciec na aryjską stronę, ukrywał się w prywatnym mieszkaniu. Pracę w teatrze wznowił po ponownym zajęciu Lwowa przez wojska radzieckie w lipcu 1944. W 1945 przeniósł się ze lwowskim zespołem do Katowic. Po pogromie kieleckim w 1946 wyemigrował z Polski.

Do kraju powrócił w 1950, by nawiązać współpracę z warszawskimi teatrami: Wielkim i Polskim, później zaś: Teatrem Ateneum. Był wieloletnim pracownikiem w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie (od 1953 r. profesor). Współpracował z Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi, Teatrem Współczesnym w Warszawie, Teatrem Starym w Krakowie.

Był znakomitym aktorem, również filmowym (m.in u Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Zanussiego, Krzysztofa Kieślowskiego) oraz reżyserem teatralnym, twórcą wielu znamienitych inscenizacji.

Zmarły 22 lat temu artysta był także związany z radiem. Potwierdzeniem tego był Wielki Splendor, nagroda przyznawana przez Zespół Artystyczny Teatru Polskiego Radia za całokształt twórczości.

W audycji Joanny Szwedowskiej Bardini wprowadził słuchaczy w swój muzyczny świat i tłumaczył, czym dla niego jest muzykalność.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bardini: zbyt wszechstronny, by trafić do panteonu

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2011 15:16
Mawiał, że rzemiosło w sprzyjających warunkach przemienia się w sztukę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aleksander Bardini - od skrzypka do aktora

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2011 22:45
W dniu 16. rocznicy śmierci znakomitego aktora i reżysera teatralnego przypominamy jego zajmujące opowieści: o dzieciństwie, o aktorskim rzemiośle, o Edith Piaf i Marii Callas.
rozwiń zwiń