X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pjongczang 2018 Łyżwiarstwo figurowe
Section02
Łyżwiarstwo figurowe
© 2010 / Kishimoto/IOC
Łyżwiarstwo figurowe było pierwszym sportem zimowym, który znalazł się w gronie dyscyplin olimpijskich. Zostało ono zaprezentowane już w 1908 roku na letnich igrzyskach w Londynie.

Łyżwy były znane człowiekowi od setek lat. Początkowo ludność zamieszkująca północną część Europy wyrabiała je z kości zwierząt. W 13. wieku w Holandii pojawiły się pierwsze drewniane, z metalową płozą.

Wówczas ułatwiały one przede wszystkim przemieszczanie się po taflach zamarzniętych jezior i stawów, a posługiwali się nimi myśliwi i wojownicy. Stopniowo jednak zaczęły dostarczać ludziom także rozrywki. W Holandii w 16. wieku organizowano specjalne zawody na zamarzniętych kanałach nadmorskich miast.

Za prekursora łyżwiarstwa figurowego uważany jest Amerykanin Jackson Haines, który w 1864 roku, występując na lodowiskach Europy, zademonstrował wyniesione z baletu elementy figur i kroków, wykorzystując jako pierwszy podkład muzyczny.

W 1881 roku norweski "król biegów na lodzie", Axel Paulsen, wykonał pierwszy skok na łyżwach, który przeszedł do historii pod jego imieniem.

W 1871 roku w Wiedniu odbyły się pierwsze zawody w łyżwiarstwie figurowym, a w 1891 roku w Hamburgu - pierwsze mistrzostwa Europy (tylko w jednej konkurencji - solistów). Pięć lat później w Sankt Petersburgu zorganizowano mistrzostwa świata (również startowali tylko soliści).

Łyżwiarze figurowi byli pierwszymi reprezentantami sportów zimowych, którzy dostąpili zaszczytu olimpijskiego występu. Stało się to w 1908 roku; później ta dyscyplina znalazła się jeszcze w programie letnich igrzysk w Antwerpii (pokazowo), a od 1924 roku stale towarzyszy "białym" igrzyskom.

W 1976 roku w Innsbrucku po raz pierwszy w tej dyscyplinie rywalizowały pary taneczne, a cztery lata temu w Soczi zadebiutowały zmagania drużynowe. Wcześniej medale wręczano tylko solistom, solistkom i parom sportowym.

Polscy łyżwiarze nie odnosili na igrzyskach większych sukcesów. Najlepszy wynik osiągnął Grzegorz Filipowski, który w 1988 roku w Calgary zajął piąte miejsce. W Pjongczangu Polskę reprezentować będzie para taneczna Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriew.

Startujący Polacy

PjongCzang
9-25.02.2018
tabela medalowa
plan startów
wiadomości o łyżwiarstwie figurowym
Section03