Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pjongczang 2018 Łyżwiarstwo figurowe
Section02
Łyżwiarstwo figurowe
© 2010 / Kishimoto/IOC
Łyżwiarstwo figurowe było pierwszym sportem zimowym, który znalazł się w gronie dyscyplin olimpijskich. Zostało ono zaprezentowane już w 1908 roku na letnich igrzyskach w Londynie.

Łyżwy były znane człowiekowi od setek lat. Początkowo ludność zamieszkująca północną część Europy wyrabiała je z kości zwierząt. W 13. wieku w Holandii pojawiły się pierwsze drewniane, z metalową płozą.

Wówczas ułatwiały one przede wszystkim przemieszczanie się po taflach zamarzniętych jezior i stawów, a posługiwali się nimi myśliwi i wojownicy. Stopniowo jednak zaczęły dostarczać ludziom także rozrywki. W Holandii w 16. wieku organizowano specjalne zawody na zamarzniętych kanałach nadmorskich miast.

Za prekursora łyżwiarstwa figurowego uważany jest Amerykanin Jackson Haines, który w 1864 roku, występując na lodowiskach Europy, zademonstrował wyniesione z baletu elementy figur i kroków, wykorzystując jako pierwszy podkład muzyczny.

W 1881 roku norweski "król biegów na lodzie", Axel Paulsen, wykonał pierwszy skok na łyżwach, który przeszedł do historii pod jego imieniem.

W 1871 roku w Wiedniu odbyły się pierwsze zawody w łyżwiarstwie figurowym, a w 1891 roku w Hamburgu - pierwsze mistrzostwa Europy (tylko w jednej konkurencji - solistów). Pięć lat później w Sankt Petersburgu zorganizowano mistrzostwa świata (również startowali tylko soliści).

Łyżwiarze figurowi byli pierwszymi reprezentantami sportów zimowych, którzy dostąpili zaszczytu olimpijskiego występu. Stało się to w 1908 roku; później ta dyscyplina znalazła się jeszcze w programie letnich igrzysk w Antwerpii (pokazowo), a od 1924 roku stale towarzyszy "białym" igrzyskom.

W 1976 roku w Innsbrucku po raz pierwszy w tej dyscyplinie rywalizowały pary taneczne, a cztery lata temu w Soczi zadebiutowały zmagania drużynowe. Wcześniej medale wręczano tylko solistom, solistkom i parom sportowym.

Polscy łyżwiarze nie odnosili na igrzyskach większych sukcesów. Najlepszy wynik osiągnął Grzegorz Filipowski, który w 1988 roku w Calgary zajął piąte miejsce. W Pjongczangu Polskę reprezentować będzie para taneczna Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriew.

Startujący Polacy

PjongCzang
9-25.02.2018
tabela medalowa
plan startów
wiadomości o łyżwiarstwie figurowym
Section03