X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pjongczang 2018 Saneczkarstwo
Section02
Saneczkarstwo
© 2010 / Kishimoto/IOC
Choć saneczki znane są człowiekowi od bardzo dawna, a jako dyscyplina sportowa funkcjonują od 19. wieku, to w igrzyskach olimpijskich zadebiutowały dopiero w 1964 roku.

Pierwsze sanki, które konstrukcją przypominały nieco współczesne, były dziełem Wikingów. Najwcześniejsze, które odnaleziono w miejscowości Slagen niedaleko Oslo, pochodzą z około 800 roku.

Tory zaczęły powstawać na przełomie 18. i 19. wieku w górskich miejscowościach wypoczynkowych w Szwajcarii. Oficjalne zawody przeprowadzono właśnie w tym kraju w 1883 roku.

Trasa o długości czterech kilometrów wiodła z St. Wolfgang do Klosters. Rywalizowało 21 zawodników, m.in. z Australii, Anglii, Szwajcarii, USA i Niemiec. Zawody wygrał student z Australii Georg Robertson, ex aequo z Peterem Minschem, listonoszem z Klosters. Obaj pokonali trasę w dziewięć minut.

W 1914 roku w Libercu odbyły się pierwsze mistrzostwa Europy. Kolejne zostały zorganizowane dopiero w 1928 roku w Schreiberhau (Szklarska Poręba).

Po raz pierwszy zawody saneczkarskie o tytuł mistrza świata rozegrano w 1955 roku w Oslo. Wówczas były jeszcze organizowane przez Międzynarodową Federację Bobslejową i Toboganu (FIBT). Dwa lata później w Davos powstała samodzielna organizacja tego sportu - Międzynarodowa Federacja Saneczkarska (FIL).

Saneczkarstwo stało się dyscypliną olimpijską w Innsbrucku w 1964 roku. Od początku rozgrywane są trzy konkurencje: jedynki kobiet i mężczyzn (po cztery ślizgi) oraz dwójki mężczyzn (dwa ślizgi). W 2014 roku w Soczi dodano rywalizację sztafet mieszanych.

W konkurencjach saneczkowych od lat dominują reprezentanci kilku państw. Najwięcej medali zdobyli zawodnicy z Niemiec, Austrii, Włoch i ZSRR (Rosji).

Polacy należeli w przeszłości do ścisłej światowej czołówki, szczególnie gdy ślizgano się jeszcze na torach naturalnych (pierwszy sztucznie lodzony powstał w 1959 roku w Niemczech). Postacią najwybitniejszą był Jerzy Wojnar, dwukrotny mistrz świata w jedynkach (1958, 1961). Ostatni medal mistrzostw świata - brązowy - wywalczyła Barbara Piecha w 1971 roku.

W igrzyskach olimpijskich w Innsbrucku i Grenoble biało-czerwoni byli bardzo blisko podium, zajmując czwarte, piąte i szóste lokaty.
tabela medalowa
plan startów
wiadomości o saneczkarstwie
Section03