X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pjongczang 2018 Snowboard
Section02
Snowboarding
© 2010 / Kishimoto/IOC
Snowboard jest jedną z najmłodszych dyscyplin sportowych, która ma już jednak status olimpijskiej. Po raz pierwszy zawodnicy rywalizowali o medale w igrzyskach w Nagano w 1998 roku.

Snowboard zrodził się w latach 60. ubiegłego wieku w USA. Za twórcę przystosowanej do jazdy po śniegu deski uważa się Amerykanina Shermana Poppena.

W 1965 roku Poppen, chcąc skonstruować dla córki bezpieczniejszy sprzęt do jazdy po śniegu, połączył ze sobą kilka par nart specjalnym sznurkiem - nazwał to "snurferem". Kilka lat później nieco zmodyfikowane urządzenie opatentował inny Amerykanin Bob Webber. Nadał mu nazwę snowboard.

W krótkim czasie Amerykanie zaczęli masowo używać tego sprzętu do rekreacji, dlatego nie dziwił nikogo fakt, że w 1981 roku w USA odbyły się pierwsze oficjalne zawody sportowe. Rok później zorganizowano je ponownie, tym razem były już one transmitowane przez telewizję.

Na przełomie lat 80. i 90. nastąpił prawdziwy "boom". W 1983 roku w USA odbyły się pierwsze mistrzostwa świata, dwa lata później zorganizowano czempionat Europy w tej dyscyplinie. W roku 1987 po raz pierwszy zorganizowano zawody Pucharu Świata.

W 1990 roku powstała Międzynarodowa Federacja Snowboardu (ISF), zaś cztery lata później Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) zaproponowała włączenie tego sportu do grona dyscyplin olimpijskich.

Snowboard zadebiutował na igrzyskach w Nagano 20 lat temu. Wówczas odbyły się dwie konkurencje: slalom gigant równoległy i halfpipe, w których rywalizowali zarówno mężczyźni, jak i kobiety. W Pjongczangu każda płeć będzie walczyła o pięć kompletów medali; dodatkowo w crossie, slopestyle'u i big air.

Największym sukcesem wśród polskich zawodników może się poszczycić Jagna Marczułajtis, która w 2002 roku w Salt Lake City zajęła czwarte miejsce w slalomie gigancie równoległym. Przed czterema laty w Soczi Polacy plasowali się na odległych pozycjach.
tabela medalowa
plan startów
wiadomości o snowboardingu
Section03