X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pjongczang 2018 Biegi Narciarskie
Section02
Biegi narciarskie
© 2010 / Kishimoto/IOC
Biegi narciarskie to jedna z najstarszych dyscyplin sportowych. W Polsce miliony kibiców przed telewizory zaczęła przyciągać dzięki Justynie Kowalczyk.

Już około 20 tysięcy lat temu ludy kolonizujące północne regiony Europy, Azji i Ameryki Północnej poruszały się na śniegu na czymś, co przypominało narty. Pierwsze prymitywne narty z drewna, znalezione na terenie Norwegii, pochodzą sprzed pięciu tysięcy lat. Około 10. wieku Wikingowie używali ich często do transportu pożywienia i dobytku.

W 1767 roku w Christianii - czyli obecnym Oslo - odbył się pierwszy narciarski bieg dla wojskowych. Jednakże dopiero na początku 10. stulecia narty zaczęły służyć przede wszystkim rozrywce i rywalizacji sportowej.

Konkurencji biegowych nie mogło zabraknąć w pierwszych zimowych igrzyskach - w Chamonix w 1924 roku. Od tej pory biegacze narciarscy są obecni w każdej kolejnej olimpiadzie. Początkowo startowali tylko mężczyźni - na 18 i 50 km. Stopniowo rozszerzano liczbę konkurencji, a w 1952 roku w igrzyskach wzięły udział również kobiety.

Obecnie zawodnicy wykorzystują do biegania zarówno technikę klasyczną, jak i dowolną, nazywaną potocznie łyżwową. W latach 1924-84 w igrzyskach rywalizacja przebiegała wyłącznie przy użyciu klasycznej, która wymaga, by narty prowadzone były równolegle do siebie, a jazda odbywała się po wyznaczonych torach. W olimpiadzie w Calgary w 1988 roku po raz pierwszy przeprowadzono konkurencje w technice dowolnej.

Styl rozgrywania konkurencji jest rotacyjny. Co igrzyska zawodnicy dany dystans pokonują inną techniką. W Pjongczangu "klasykiem" odbędzie się sprint oraz najdłuższe biegi - 30 km kobiet i 50 mężczyzn. "Łyżwą" zawodnicy wystartują na 10 (K) i 15 km (M) oraz w sprincie drużynowym. Do tego dochodzi bieg łączony 2x7,5 (K) i 2x15 km (M). Jego pierwsza połowa odbywa się techniką klasyczną, a druga dowolną. W programie są też zmagania sztafetowe. Dwóch zawodników biegnie w niej "klasykiem" i dwóch "łyżwą".

Polska ma w dorobku pięć medali olimpijskich w biegach narciarskich - dwa złote, srebrny i dwa brązowe. Wszystkie są dziełem Justyny Kowalczyk. Do Korei Południowej zawodniczka z Kasiny Wielkiej nie jedzie jednak w roli faworytki.
tabela medalowa
plan startów
wiadomości o biegach narciarskich
Section03