X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pjongczang 2018 Bobsleje
Section02
bobsleje
© 2010 / Comité International Olympique (CIO) / HUET, John
Bobsleje towarzyszyły zimowym igrzyskom olimpijskim od samego początku. O medale w tej jednej z najstarszych dyscyplin zawodnicy rywalizują od 1924 roku.

Ten rodzaj sportu powstawał niejako równolegle z inną dyscypliną rozgrywaną na lodowym torze - saneczkarstwem. Pierwszy prymitywny bob, powstały z połączenia dwóch par sanek, miał skonstruować w 1888 roku w Szwajcarii kowal Mathis. Wkrótce potem stworzył pierwsze bobsleje z kierownicą i układem hamulcowym.

Niektórzy badacze jednak spierają się z tezą, że ojczyzną tego sportu jest Szwajcaria. Dowodzą, że pierwsze zawody z użyciem drewnianych podwójnych sanek zostały przeprowadzone w amerykańskim mieście Albany w 1880 roku, kilka lat przed skonstruowaniem bobu przez Mathisa.

W 1897 roku zarejestrowano w Szwajcarii pierwszy samodzielny klub bobslejowy i zorganizowano pierwsze oficjalne zawody. Od 1923 roku istnieje Międzynarodowa Federacja Bobslejowa i Toboganu (FIBT).

Obecnie rywalizują dwójki i czwórki. Zawody odbywają się na torze lodowym (zwykle długości 1500-1800 m), na którym można rozgrywać także konkurencje saneczkowe.

Bobsleiści startowali we wszystkich igrzyskach, z wyjątkiem Squaw Valley w 1960 roku. Wówczas to zbyt duże koszty zbudowania specjalnego toru zmusiły organizatorów do rezygnacji z przeprowadzenia zawodów.

W roku 1924 startowały tylko załogi czteroosobowe, a cztery lata później wyjątkowo pięcioosobowe. Na kolejnych igrzyskach wystartowały już także bobslejowe dwójki. W Salt Lake City w 2002 roku w tej dyscyplinie zadebiutowały kobiety - w dwójkach.

Rywalizacja w każdej konkurencji trwa dwa dni i składa się z czterech ślizgów. O kolejności decyduje łączny czas przejazdu. Polakom jeszcze nigdy nie udało się zdobyć medalu w tej dyscyplinie.
tabela medalowa
plan startów
wiadomości o bobslejach
Section03