X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pjongczang 2018 Biathlon
Section02
Biathlon
© 2012 / Comité International Olympique (CIO) / JUILLIART, Richard
Biathlon jest jedną ze starszych dyscyplin, ale pierwszy raz olimpijskie medale rozdano w niej dopiero w 1960 roku. W skład dwuboju zimowego wchodzi bieg narciarski i strzelanie z karabinu.

Samo słowo "biathlon" pochodzi z języka greckiego i w dosłownym tłumaczeniu oznacza "podwójne zawody". Tradycje tej konkurencji wywodzą się ze specyficznej metody polowania na nartach, uprawianego przez mieszkańców północnych regionów Europy.

Pierwsze udokumentowane zawody odbyły się w 1767 roku w Norwegii, a rywalizowali przedstawiciele dwóch garnizonów wojskowych. Już sto lat później w tym kraju istniało kilka klubów sportowych, zrzeszających miłośników biathlonu.

Dyscyplina ta jest obecna na igrzyskach olimpijskich od 1924 roku. W Chamonix była jednak tylko konkurencją pokazową i rozgrywano ją jako "biegi patrolowe". W podobnej roli wystąpiła w 1928 roku w St. Moritz, w 1936 roku w Garmisch-Partenkirchen oraz w 1948 roku ponownie w St. Moritz.

W 1948 roku powołano do życia Międzynarodową Unię Pięcioboju Nowoczesnego i Biathlonu. Działacze tej organizacji usilnie starali się, by wprowadzić dyscyplinę do grona sportów olimpijskich. Jednak ze względu na doświadczenia wojenne, na jakiś czas postanowiono zrezygnować z rozgrywania zawodów z użyciem broni.

W 1958 roku w austriackim Saalfelden odbyły się pierwsze w historii mistrzostwa świata, a od 1984 roku o medale MŚ rywalizują także kobiety. W 1960 roku w Squaw Valley biathloniści mogli już oficjalnie rywalizować o olimpijskie trofea. Rozdano wówczas medale w biegu na 20 km mężczyzn.

Stopniowo rozbudowywano program zawodów: w 1968 roku dodano bieg sztafetowy 4x7,5 km, w 1980 r. - 10 km. W 1992 roku pierwsze konkurencje rozegrały kobiety - rywalizowały w biegach na 7,5 i 15 km oraz w sztafecie 3x7,5 km. W 2002 roku w Salt Lake City zadebiutował bieg na dochodzenie, na podstawie wyników uzyskanych w sprintach (7,5 km K, 10 km M). Kobiety startowały na dystansie 10 km, mężczyźni pokonali trasę o 2,5 km dłuższą.

Dwanaście lat temu w Turynie wprowadzono do programu bieg ze startu wspólnego - na 12,5 km dla pań i 15 km dla panów. Właśnie w tej konkurencji Tomasz Sikora był drugi (za Niemcem Michaelem Greisem), zostając pierwszym - i jedynym dotychczas - polskim biathlonistą, który sięgnął po olimpijski medal. Ostatnią nowością jest rywalizacja sztafet mieszanych, która pojawiła się w 2014 roku w Soczi.

W Pjongczangu z biało-czerwonych niespodziankę mogą sprawić kobiety. W obecnym sezonie Pucharu Świata najlepiej prezentuje się Weronika Nowakowska, która w dorobku ma dwa medale (srebrny i brązowy) mistrzostw świata z 2015 roku.
tabela medalowa
plan startów
wiadomości o biathlonie
Section03