X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pjongczang 2018 Hokej na lodzie
Section02
Hokej na lodzie
© 2010 / Comité International Olympique (CIO) / HUET, John
Hokej na lodzie jest jedną z najpopularniejszych zimowych dyscyplin sportu. Na olimpiadzie zadebiutował zanim zaczęto organizować zimowe igrzyska - w letnich w Antwerpii w 1920 roku.

Początków tej dyscypliny trudno dopatrywać się w jednej konkurencji, uprawianej w przeszłości przez różne narody. Przykładowo w 15. wieku w Holandii znano grę "kolv", w której posługiwano się zakrzywionym kijem i drewnianą kulą. Jednakże grano w nią także latem, zaś zimą nie zawsze używano do niej łyżew.

Nieco podobną grę znali Indianie z Ameryki Południowej i Północnej - nazywano ją "skinny". W 19. wieku na kontynent amerykański - dokładnie do Nowej Szkocji w Kanadzie - zawitali brytyjscy żołnierze, którzy uprawiali grę podobną nieco do współczesnego hokeja.

W 1903 roku stworzone zostały rozgrywki ligowe pomiędzy zespołami z USA i Kanady, znane od 1917 roku pod nazwą National Hockey League (NHL). Nieco wcześniej, bo w 1907 roku, w Londynie powstała Międzynarodowa Federacja Hokeja na Lodzie (IIHF).

Pierwszy olimpijski turniej hokejowy odbył się podczas letnich igrzysk w Antwerpii w 1920 roku. Kanadyjczycy zdeklasowali wówczas rywali. Ich supremacja trwała do 1936 roku, kiedy to nieoczekiwanie pokonała ich reprezentacja Wielkiej Brytanii (2:1). Od 1956 roku w tej dyscyplinie prymat przejęła reprezentacja ZSRR (w 1992 r. WNP), która tylko dwukrotnie nie sięgnęła po złoty medal - w 1960 i w 1980 roku (mistrzami olimpijskimi zostali wówczas Amerykanie).

W 1998 roku doszło do przełomu. W Nagano po raz pierwszy w igrzyskach wzięli udział zawodnicy grający w NHL, a swój pierwszy turniej olimpijski rozegrały kobiety. W Pjongczangu jednak hokeistów z NHL zabraknie. Władze ligi nie porozumiały się z IIHF i najlepsi zawodnicy zostaną w swoich klubach.

Obecne stulecie to ponownie okres dominacji Kanadyjczyków. Mężczyźni z czterech ostatnich igrzysk przywieźli trzy złote medale, a kobiety najlepsze były za każdym razem.

Polska reprezentacja zadebiutowała na olimpijskich lodowiskach w St. Moritz w 1928 roku. Biało-czerwoni nie przeszli jednak fazy eliminacji, lecz ich występu nie można uznać za nieudany. Rozegrali dwa mecze - ze Szwecją (2:2) i z Czechosłowacją (2:3). W kolejnych igrzyskach w Lake Placid w 1932 r. zajęli najwyższe w historii czwarte miejsce, ale w turnieju startowały... tylko cztery ekipy. W tym roku mija 26 lat od ich ostatniego występu na igrzyskach.
tabela medalowa
plan startów
wiadomości o hokeju na lodzie
Section03