X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pjongczang 2018 Short track
Section02
Short track
© 2012 / Comité International Olympique (CIO) / JUILLIART, Richard
Short track to inaczej łyżwiarstwo szybkie na krótkim torze o kształcie owalu i długości 111 metrów. W trakcie wyścigów często dochodzi do widowiskowych pojedynków i licznych upadków.

W 1976 roku w Champaigne odbyły się pierwsze nieoficjalne mistrzostwa świata, w których rozegrano dwie konkurencje - wielobój kobiet i mężczyzn.

Od 1981 impreza organizowana jest pod patronatem Międzynarodowej Unii Łyżwiarstwa (ISU). W tej dyscyplinie prym wiodą reprezentanci Kanady, USA, Holandii oraz przedstawiciele Azji.

Short track zadebiutował w igrzyskach olimpijskich w Albertville w 1992 roku. Odbyły się wówczas cztery konkurencje: 1000 m i sztafeta 5000 m mężczyzn, 500 m oraz sztafeta 3000 m kobiet. W Lillehammer rozegrano dodatkowo dwa wyścigi: na 500 m mężczyzn i na 1000 m kobiet, a w 2002 roku w Salt Lake City dołożono jeszcze dystans 1500 m.

Do historii przeszedł finał zmagań mężczyzn na 1000 m w Salt Lake City. Złoty medal zdobył Australijczyk Steven Bradbury, po tym jak na ostatnim wirażu upadli wszyscy czterej wyprzedzający go rywale.

Short track to potencjalnie największa szansa na sukcesy gospodarzy. Korea Południowa w zimowych igrzyskach wywalczyła łącznie 26 złotych medali, a 21 z nich właśnie na krótkim torze.

W Pjongczangu Polskę będzie reprezentowało troje łyżwiarzy: Patrycja Maliszewska, Magdalena Warakomska i Bartosz Konopko.

Zabraknie natomiast zajmującego piąte miejsce w klasyfikacji wszech czasów zimowych igrzysk Wiktora Ana, który w barwach najpierw Korei Płd. (jako Ahn Hyun-soo), a później Rosji wywalczył 16 medali, w tym sześć złotych. To efekt wykluczenia z "Sbornej" z udziału w tegorocznej olimpiadzie z powodu afery dopingowej dot. poprzednich igrzysk w Soczi. W jej wyniku Rosji już odebrano 13 medali zdobytych cztery lata temu, a w Pjongczangu sportowcy z tego kraju mogą występować tylko pod flagą olimpijską i pod nazwą "Sportowcy olimpijscy z Rosji".
tabela medalowa
plan startów
wiadomości o short tracku
Section03