X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pjongczang 2018 Curling
Section02
Curling
© 2010 / Kishimoto/IOC
Curling w programie igrzysk olimpijskich regularnie jest obecny dopiero od 1998 roku. Jego sportowe tradycje sięgają jednak 16. wieku, kiedy był popularną rozrywką w Szkocji, a miejscem zabaw były zamarznięte tafle jezior, stawów i bagien.

Najwcześniejsze przekazy, dotyczące gry bardzo przypominającej współczesny curling, pochodzą z 1541 roku z miejscowości Paisley Abbey. W Szkocji znajdowano często również granitowe kamienie służące do gry - najstarsze, datowane na 1511 rok, pochodzą z regionów Stirling i Perth.

W 1716 roku powstał w tym kraju pierwszy w świecie klub curlingowy, w miejscowości Kilsyth, w regionie Stiringshire.

W połowie 18. wieku angielscy osadnicy zawieźli kamienie do gry w curling do Ameryki Północnej. Tu szybko sport ten znalazł wielu sympatyków, szczególnie na terenach dzisiejszej Kanady. W 1807 roku powstał w Montrealu pierwszy klub na tym kontynencie.

W 1838 roku założono w Edynburgu w Szkocji Royal Caledonian Curling Club, który pełni dzisiaj funkcję międzynarodowej federacji tego sportu.

W grze biorą udział dwie czteroosobowe drużyny. Zadaniem każdej z nich jest umieszczenie specjalnego kamienia jak najbliżej środka okręgu, znajdującego się kilkadziesiąt metrów od zawodnika wprawiającego go w ruch. Długość toru, na którym odbywają się zawody, wynosi 44,5 m.

Każdy z zespołów ma osiem prób podczas jednej serii, po dwie każdego zawodnika. Takich partii jest 10 w każdym pojedynku. W celu precyzyjnego umieszczenia kamienia w środku okręgu uczestnicy mogą podgrzewać przed nim lód specjalnymi szczotkami, aby zwiększyć prędkość.

Curling w programie igrzysk pojawił się już w 1924 roku. W Chamonix rywalizowali jedynie mężczyźni, a przez wiele lat uważano, że zawody miały charakter tylko pokazowy. Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) jako oficjalne wyniki tych zmagań uznał dopiero w 2006 roku, po zapoznaniu się ze śledztwem szkockiej gazety "The Herald".

Do tej pory prym wiedli przede wszystkim reprezentanci Kanady. Od 1998 roku z 10 możliwych do zdobycia złotych medali (po pięć przez każdą z płci) wywalczyli dokładnie połowę. Do tego dochodzą trzy srebrne i dwa brązowe.

W Pjongczangu jednak na podium mogą stanąć również przedstawiciele krajów nie kojarzonych wcześniej z tym sportem. Wszystko dlatego, że w programie pojawi się rywalizacja par mieszanych, a w tej młodej konkurencji medale mistrzostw świata zdobywali m.in. reprezentanci Węgier (dwa złote i jeden srebrny), Nowej Zelandii (jeden srebrny), Czech i Hiszpanii (po jednym brązowym).

Polacy w curlingu jeszcze nigdy nie zakwalifikowali się do igrzysk.
tabela medalowa
plan startów
wiadomości o curlingu
Section03