Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pjongczang 2018 Skoki narciarskie
Section02
Skoki narciarksie
© 2010 / Comité International Olympique (CIO) / EVANS, Jason
Z popularnością skoków narciarskich w Polsce żadna inna zimowa dyscyplina sportu nie może się równać. I nic dziwnego, bo żadna inna nie przyniosła tylu medali olimpijskich.

Uznaje się, że pierwszy skok na nartach oddał w 1860 roku legendarny Norweg Sondre Nordheim. Dwa lata później w norweskiej miejscowości Trysil odbyły się pierwsze oficjalne zawody. Ta dyscyplina w drugiej połowie 19. wieku zyskała tam dużą popularność - praktycznie na każdym festynie ludowym rywalizowano w skokach. Jednakże miało to początkowo formę bardziej zabawy.

Dopiero, kiedy w 1892 roku władca Szwecji i Norwegii Oskar II z dynastii Bernadotte zdecydował się ufundować "Puchar Króla" dla najlepszego skoczka w organizowanych co roku zawodach, sport ten zyskał status oficjalnej konkurencji narciarskiej. Pierwszy turniej zorganizowano w Holmenkollen pod Oslo.

Jeszcze w tym samym stuleciu skoki zawitały do Ameryki Północnej. Sport ten spopularyzowali emigranci norwescy, którzy przybyli tam w poszukiwaniu pracy. Pierwsze oficjalne zawody zorganizowano w USA 8 lutego 1887 roku.

Skoczkowie rywalizowali we wszystkich olimpiadach zimowych. Początkowo skakano tylko na jednej skoczni, a od igrzysk w 1964 roku w Innsbrucku rozgrywane są dwa konkursy indywidualne. Z kolei od 1988 roku w Calgary rozdaje się trzy komplety medali - w Kanadzie rozegrano po raz pierwszy konkurs drużynowy. Cztery lata temu w Soczi olimpijskiego debiutu doczekały się kobiety.

W Polsce skoki mają duże tradycje. Wojciech Fortuna w 1972 w Sapporo wywalczył pierwsze dla Polski złoto igrzysk. Na kolejne olimpijskie podium trzeba było czekać aż 30 lat, a czarną serię przerwał niesamowity Adam Małysz, który był drugi i trzeci w Salt Lake City. Małysz dwa srebrne krążki przywiózł jeszcze osiem lat później z Vancouver, a następnie wielkie sukcesy zaczął święcić Kamil Stoch - podwójny mistrz olimpijski z Soczi.

W Pjongczangu faworytem będzie nie tylko Stoch, ale również cała biało-czerwona ekipa w konkursie drużynowym. W 2017 roku w Lahti Polacy w tej konkurencji zdobyli pierwszy w historii złoty medal mistrzostw świata.
tabela medalowa
plan startów
wiadomości o skokach narciarskich
Section03