Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pjongczang 2018

PjongCzang 2018: pierwsze złoto Svindala w zjeździe. Zrewanżował się za Soczi

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2018 07:24
Norweg Aksel Lund Svindal wygrał zjazd w narciarstwie alpejskim na igrzyskach w Pjongczangu. Wyprzedził rodaka Kjetila Jansruda oraz Szwajcara Beata Feuza. Michał Kłusak zajął 42. miejsce.
Aksel Lund Svindal ze złotym medalem
Aksel Lund Svindal ze złotym medalem Foto: PAP/EPA/JEAN-CHRISTOPHE BOTT

Zjazd jest uważany za najbardziej prestiżową konkurencję narciarstwa alpejskiego. W igrzyskach często dochodziło do niespodzianek, tym razem jednak wygrał jeden z faworytów. Svindal był szybszy o 0,12 od Jansruda i o 0,18 od Feuza.

35-letni Svindal zdobył swój czwarty medal olimpijski, w tym drugi złoty, ale pierwszy w zjeździe. Poprzednie trzy wywalczył przed ośmioma laty w Vancouver - złoty w supergigancie, srebrny w zjeździe i brązowy w slalomie gigancie. Jest pięciokrotnym mistrzem świata, dwukrotnie triumfował w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Wygrał 35 pucharowych zawodów - pierwsze w 2005 roku.

Dwa lata temu Svindal wypadł z trasy słynnego zjazdu w Kitzbuehel i zerwał więzadła w kolanie oraz uszkodził łękotkę. Po wielomiesięcznej rehabilitacji powrócił do rywalizacji i w tym sezonie odniósł już trzy pucharowe zwycięstwa.

Norweski weteran zwycięstwo zapewnił sobie w dolnym odcinku trasy, który przejechał bezbłędnie. Na górze lepsze międzyczasy uzyskiwał Jansrud, ale ostatecznie minimalnie przegrał. Na mecie nie krył zawodu, chociaż ten sezon ma dosyć nieregularny.

Przed czterema laty w Soczi to Jansrud był lepszy i zdobył brązowy medal, a Svindal był czwarty. Mimo miejsca na podium na nieco rozczarowanego wyglądał też aktualny mistrz świata i lider Pucharu Świata w tej konkurencji Feuz.

Svindal został pierwszym norweskim mistrzem olimpijskim w zjeździe. Kłusak stracił do niego 5,17.

Początkowo zjazd mężczyzn miał być rozegrany w niedzielę, ale z powodu zbyt silnego wiatru w Jeongseon Alpine Centre został przełożony na czwartek.

brak

Złoty medal w olimpijskim wyścigu łyżwiarskim na 1000 m w Pjongczangu zdobyła Holenderka Jorien ter Mors, przed Japonkami Nao Kodairą i Miho Takagi. Natalia Czerwonka zajęła 12. miejsce, a Karolina Bosiek znalazła się na 29 pozycji.

Wojciech Chmielewski i Jakub Kowalewski zajęli 12. miejsce w olimpijskiej rywalizacji dwójek saneczkarskich w Pjongczangu. Złoty medal zdobyli Niemcy Tobias Wendl i Tobias Arlt, którzy powtórzyli sukces z igrzysk w Soczi.

PjongCzang 2018: Kamil Stoch zadowolony po treningu. "Było przyjemnie"

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2018 16:45
Podczas sesji treningowej przed olimpijskim konkursem skoków narciarskich na dużym obiekcie w Pjongczangu, Kamil Stoch uzyskał drugi oraz dwukrotnie trzeci rezultat. - Było przyjemnie - ocenił krótko podwójny złoty medalista z Soczi.