Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pjongczang 2018

PjongCzang 2018: hegemonia Szwajcara. Dario Cologna trzeci raz z rzędu "złoty" na igrzyskach w biegu na 15 km

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2018 09:25
Szwajcarski narciarz Dario Cologna zdobył trzeci z rzędu złoty medal olimpijski w biegu na 15 km. W Pjongczangu, podobnie jak osiem lat temu w Vancouver, wygrał rywalizację techniką dowoloną. Z kolei w 2014 roku w Soczi był najlepszy w zmaganiach "klasykiem".
Dario Cologna z czwartym medalem olimpijskim w karierze
Dario Cologna z czwartym medalem olimpijskim w karierze Foto: PAP/EPA/DIEGO AZUBEL

Cologna uzyskał czas 33.43,9 i wyprzedził o 18,3 s Simena Hegstada Kruegera (Norwegia) oraz o 23 s Denisa Spicowa (Olimpijczycy z Rosji).

Reprezentant Szwajcarii został pierwszym biegaczem narciarskim w historii, który wywalczył trzy złote medale olimpijskie w tej samej konkurencji. - Fajnie jest pisać historię sportu - przyznał Cologna na mecie rywalizacji na 15 km. Na tym dystansie w igrzyskach jeszcze nie przegrał.

Agencja prasowa dpa, przedstawiając jego sylwetkę napisała, że Cologna jest fenomenem stworzonym do rekordów - w tym roku jako pierwszy w historii biegacz wygrał po raz czwarty prestiżowy i morderczy cykl Tour de Ski.

Między startami olimpijskimi jego forma przypominała sinusoidę. W 19 biegach w mistrzostwach świata tylko trzykrotnie stanął na podium, w tym raz na najwyższym stopniu - w 2013 roku w Val di Fiemme w biegu łączonym. W treningach nie pomagają mu zmagania z astmą, a kłopoty z łydkami sprawiły, że musiał zmienić technikę jazdy. W Pjongczangu znowu jednak w swojej koronnej konkurencji odjechał rywalom.

Szwajcar ma w dorobku już cztery złote krążki igrzysk; oprócz trzech zwycięstw na 15 km, przed czterema laty w Rosji triumfował również w biegu łączonym na 30 km.

- Dario był dziś w innej lidze. Pokazał, że jest niewiarygodnie mocny. To srebro jest dla mnie niczym zwycięstwo - podkreślił drugi w stawce 116 narciarzy Norweg Simen Hegstad Krueger, który triumfował w tegorocznych igrzyskach w skiathlonie.

Triumfatora komplementował też Alex Harvey, który zajął siódmą pozycję. -

- Ma wielką moc, jakby miał wbudowany silnik, a do tego chłodną głowę, biega wspaniale taktycznie. Jestem szczęśliwy, że to właśnie on wygrał. Jest świetnym gościem, a poza tym dobrze dla naszej dyscypliny, że zwyciężył ktoś spoza Skandynawii - zauważył Kanadyjczyk.

Cologna zrównał się w liczbie złotych medali olimpijskich ze skoczkiem narciarskim Simonem Ammannem i gimnastykiem Georgesem Miezem. Teraz wspólnie tworzą trio najbardziej utytułowanych szwajcarskich sportowców. - Nieźle to wygląda, fajne towarzystwo - skomentował zawodnik nazywany przez rodaków i rywali "Super Dario".

Jedynym naprawdę smutnym narciarzem na mecie był w piątek Maurice Manificat. Francuz był piąty, do podium zabrakło mu czterech sekund.

- Jestem mocno podłamany. To miał być najważniejszy start w karierze. Dałem z siebie wszystko, ale trochę zabrakło. Boli, bo obawiam się, że więcej szans na tytuł mistrza olimpijskiego mieć nie będę - przyznał brązowy medalista z Soczi w sztafecie.

Na najniższym stopniu podium stanął przedstawiciel Olimpijczyków z Rosji Denis Spicow. Najlepszy z Polaków - Dominik Bury - zajął 33. miejsce.

brak

Yun Sungbin z Korei Południowej zdobył złoty medal igrzysk olimpijskich w Pjongczangu w rywalizacji skeletonistów. Srebro wywalczył Nikita Triegubow z reprezentacji Olimpijczyków z Rosji, a brąz - Brytyjczyk Dom Parsons. Polacy nie startowali.

PjongCzang 2018: Matthias Mayer najszybszy w supergigancie. "To niezwykły dzień"

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2018 07:22
Austriak Matthias Mayer zdobył złoty medal igrzysk olimpijskich w Pjongczangu w rywalizacji narciarzy alpejskich w supergigancie. Srebro wywalczył Szwajcar Beat Feuz, a brąz - Norweg Kjetil Jansrud. Michał Kłusak nie ukończył swojego przejazdu.

Włoska snowboardzistka Michela Moioli zdobyła złoty medal igrzysk olimpijskich w Pjongczangu w konkurencji snowcross. Drugie miejsce zajęła 16-letnia Francuzka Julia Pereira de Sousa Mabileau, a trzecie mistrzyni sprzed czterech lat z Soczi Czeszka Eva Samkova.

Szwedzka narciarka Frida Hansdotter zdobyła w Pjongczangu złoty medal igrzysk olimpijskich w slalomie. Drugie miejsce zajęła prowadząca po pierwszym przejeździe Szwajcarka Wendy Holdener, a trzecia była Austriaczka Katharina Gallhuber. Polki nie startowały.