Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pjongczang 2018 Biegi Narciarskie
Section02
Biegi narciarskie
© 2010 / Kishimoto/IOC
Biegi narciarskie to jedna z najstarszych dyscyplin sportowych. W Polsce miliony kibiców przed telewizory zaczęła przyciągać dzięki Justynie Kowalczyk.

Już około 20 tysięcy lat temu ludy kolonizujące północne regiony Europy, Azji i Ameryki Północnej poruszały się na śniegu na czymś, co przypominało narty. Pierwsze prymitywne narty z drewna, znalezione na terenie Norwegii, pochodzą sprzed pięciu tysięcy lat. Około 10. wieku Wikingowie używali ich często do transportu pożywienia i dobytku.

W 1767 roku w Christianii - czyli obecnym Oslo - odbył się pierwszy narciarski bieg dla wojskowych. Jednakże dopiero na początku 10. stulecia narty zaczęły służyć przede wszystkim rozrywce i rywalizacji sportowej.

Konkurencji biegowych nie mogło zabraknąć w pierwszych zimowych igrzyskach - w Chamonix w 1924 roku. Od tej pory biegacze narciarscy są obecni w każdej kolejnej olimpiadzie. Początkowo startowali tylko mężczyźni - na 18 i 50 km. Stopniowo rozszerzano liczbę konkurencji, a w 1952 roku w igrzyskach wzięły udział również kobiety.

Obecnie zawodnicy wykorzystują do biegania zarówno technikę klasyczną, jak i dowolną, nazywaną potocznie łyżwową. W latach 1924-84 w igrzyskach rywalizacja przebiegała wyłącznie przy użyciu klasycznej, która wymaga, by narty prowadzone były równolegle do siebie, a jazda odbywała się po wyznaczonych torach. W olimpiadzie w Calgary w 1988 roku po raz pierwszy przeprowadzono konkurencje w technice dowolnej.

Styl rozgrywania konkurencji jest rotacyjny. Co igrzyska zawodnicy dany dystans pokonują inną techniką. W Pjongczangu "klasykiem" odbędzie się sprint oraz najdłuższe biegi - 30 km kobiet i 50 mężczyzn. "Łyżwą" zawodnicy wystartują na 10 (K) i 15 km (M) oraz w sprincie drużynowym. Do tego dochodzi bieg łączony 2x7,5 (K) i 2x15 km (M). Jego pierwsza połowa odbywa się techniką klasyczną, a druga dowolną. W programie są też zmagania sztafetowe. Dwóch zawodników biegnie w niej "klasykiem" i dwóch "łyżwą".

Polska ma w dorobku pięć medali olimpijskich w biegach narciarskich - dwa złote, srebrny i dwa brązowe. Wszystkie są dziełem Justyny Kowalczyk. Do Korei Południowej zawodniczka z Kasiny Wielkiej nie jedzie jednak w roli faworytki.
tabela medalowa
plan startów
wiadomości o biegach narciarskich
Section03