X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Lato z Radiem 2018

Po bursztyny na Mazowsze

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2018 13:45
Żeby zbierać bursztyny, wcale nie trzeba jechać nad Bałtyk. Wystarczy wybrać się na Mazowsze, a konkretnie na Kurpie, których stolicą jest Myszyniec, serce Puszczy Kurpiowskiej. To tam od wieków są zbierane bursztyny, które zalegają w rowach płytko pod ziemią.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: torook/shutterstock

Z bursztynu robiono kiedyś biżuterię, guziki, ozdoby, bursztyn służył też w lecznictwie. Choć rzemiosło bursztyniarskie zanikło w zasadzie przed I wojną światową. Bursztyniarze przenieśli się do warszawy, bo byli tam klienci, a łatwiej było surowiec dowieźć.

Płynnym złotem Kurpi jest nazywany miód. Kiedyś wybierało się go z barci. Tradycja ta trwa od 450 lat, bo pierwszymi osadnikami jeszcze za czasów książąt mazowieckich byli właśnie bartnicy. Ich stare i tradycyjne narzędzia można zobaczyć podczas odbywającego się w ostatnią niedzielę sierpnia w Myszyńcu Miodobraniu Kurpiowskim. Miodobranie jest jedną z największych imprez północno-wschodniego Mazowsza, co roku bawi się na nim ok. 15 tys. ludzi.

Choć teraz Kurpie są niemal w centrum Polski, to przez wieki leżały tuż przy granicy z Prusami. Wszystkie obce wojska, które szły na Warszawę musiały przejść przez Puszczę Kurpiowską. A Kurpie to bitny lud.

Jakie legendy wiążą się z różnymi kolorami bursztynów? Co to jest harmonia pedałowa? Który z najeźdźców uciekał przed Kurpiami? Posłuchaj całego nagrania.

***

Tytuł audycji: Lato z radiem

Prowadzi: Monika Tarka Robert Kilen

Reporter: Maciej Walecki

Goście: Zdzisław i Laura Bziukiewicz (Muzeum Kurpiowskie w Wachu), Danuta Gnoza, Janusz Marzewski (starosta bartny Kurpiowskiego Bractwa Bartnego), Zdzisław Ścibek (dyrektor Regionalnego Centrum Kultury Kurpiowskiej), Karol Samsel (muzyk)

Data emisji: 2.08.2018

Godzina emisji: 9.00-12.00

ag