Lato z Radiem 2018

"Lato z radiem" odwiedziło Duszniki Zdrój

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2018 11:17
To idealne miejsce na urlop nie tylko latem. W Dusznikach Zdroju znajduje się między innymi rezerwat przyrody Torfowisko pod Zieleńcem, a zimą można skorzystać z najnowocześniejszego obiektu biathlonowego w Polsce Duszniki Arena. Stąd już blisko do czeskiej Pragi, bo tylko 170 km. Po uzdrowiskowej miejscowości oprowadziła słuchaczy Małgorzata Głogowska.
Audio
  • "Lato z radiem" w Dusznikach Zdroju (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
Figura Matki Boskiej z dzieciątkiem na rynku w Dusznikach
Figura Matki Boskiej z dzieciątkiem na rynku w DusznikachFoto: Małgorzata Głogowska/Polskie Radio

W Dusznikach Zdroju trwa 73. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski. W ramach tegorocznej edycji odbędzie się 17 koncertów, a dodatkowo zaplanowane zostały 4 specjalne koncerty charytatywne. - To jeden z najstarszych festiwali pianistycznych na świecie. Repertuar jest bardzo różny ze względu na obchody jubileuszu stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. W repertuarze każdego artysty znajdziemy utwory Chopina, a także twórczość innych światowych kompozytorów - mówi Mariusz Fituch, prezes Zarządu Fundacji Międzynarodowych Festiwali Chopinowskich. 

Festiwal zorganizowany został w pięknym Dworku Chopina. - To wyjątkowe miejsce i wyjątkowo oddają swój talent artyści. Warto tutaj być. To jest nie tylko muzyka klasyczna, ale medycyna dla duszy. Wybrano Duszniki Zdrój, bo jest tu dusza Chopina - mówi uczestniczka wydarzenia.

Duszniki Zdrój to nie tylko zabytkowy dworek, ale także historyczny rynek, który warto odwiedzić. - Rynek to jest jeden wielki zabytek. Mamy tutaj budynki z XVII i XIX wieku. Wiąże się z tym historia Wzgórza Rozalii, na które mieszkańcy chodzili, aby modlić się o ocalenie od epidemii dżumy, która panowała w 1680 roku. Dziś na rynku znajduje się pomnik dziękczynny Matki Boskiej - mówi Elżbieta Dębicka, przewodnik sudecki.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której powiedzieliśmy m.in. o historii Dworku Chopina w Dusznikach Zdroju i odwiedziliśmy tutejsze Muzeum Papiernictwa.

***

Tytuł audycji: Lato z radiem

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Reporterka: Małgorzata Głogowska

Goście: Mariusz Fituch (prezes Zarządu Fundacji Międzynarodowych Festiwali Chopinowskich), Elżbieta Dębicka (przewodnik sudecki), Marta Nowicka (Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju), uczestniczka festiwalu i turystka, odwiedzająca Duszniki Zdrój

Data emisji: 06.08.2018

Godzina emisji: 9.19 i 11.17

kb/abi