X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Programów Katolickich

Europa obywatelska. Rola i miejsce chrześcijan

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2012 22:37
IX Zjazd Gnieźnieński
IX Zjazd Gnieźnieński - fragment afisza
IX Zjazd Gnieźnieński - fragment afiszaFoto: materiały promocyjne

Tak, jak pierwszy Zjazd miał jednoczyć Europę w oparciu o wartości chrześcijańskie, tak kolejne, także ten najbliższy, mają o tej idei przypominać, rozwijać ją i służyć budowaniu Europy na tych samych wartościach – mówi abp Józef Kowalczyk, Prymas Polski.

Od 2003 r. Zjazdy Gnieźnieńskie odbywają się jako kongresy laikatu z Polski i krajów sąsiednich. W tym roku od 16 do 18 marca kilkuset liderów ruchów chrześcijańskich oraz organizacji pozarządowych debatować będzie o roli religii, jako jednej z podstawowych inspiracji  dla budowy społeczeństwa obywatelskiego Polski i Europy.

Zdaniem organizatorów Zjazdu proces integracji europejskiej wyraźnie cierpi na niedostateczne zaangażowanie obywateli. Instytucje Unii Europejskiej niebezpiecznie alienują się i oddalają od tych, którym mają służyć. Obywatele natomiast nie utożsamiają się z biurokratycznymi strukturami.

Odpowiedzią na ten kryzys – czytamy w dokumencie programowym zjazdu – nie może być tylko uznanie historycznego wkładu religii w tworzenie dziedzictwa Europy. Ta oczywista prawda ma również dzisiejsze oblicze: także współczesna demokracja potrzebuje religii. Demokracja potrzebuje bowiem wartości; potrzebuje sumienia; potrzebuje ludzi, którzy potrafią wybierać dobro i odróżniać je od zła.

Celem tegorocznego Zjazdu Gnieźnieńskiego jest przede wszystkim wymiana doświadczeń: jak kształtować społeczeństwo "od dołu" i jak tworzyć jego najbardziej naturalną i zarazem wspólnotową tkankę. Ponadto otwarcie oczu na potrzebę działalności społecznej tych kręgów chrześcijan, którzy nie dostrzegli jeszcze w dostateczny sposób tego wymiaru. Bowiem jedną ze słabości polskiego katolicyzmu, jest zbyt małe zauważenie przestrzeni społecznej jako naturalnego (a zarazem niezbędnego) miejsca świadectwa chrześcijańskiego. Organizatorzy ufają, że Zjazd stanie się cenną inspiracją i pomoże w budowaniu oddolnego dialogu obywateli z najważniejszymi instytucjami europejskimi, by Europa nie zatraciła swej "duszy" i nie była tylko strukturą o charakterze polityczno-rynkowym.

KAI/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kierunek: Gniezno!

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2012 15:00
16 marca rozpocznie się IX Zjazd Gnieźnieński skoncentrowany wokół miejsca i roli chrześcijan w tworzeniu społeczeństwa obywatelskiego Europy. Odbywa się on pod patronatem i z udziałem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kościół potrzebuje skutecznego PR-u?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2012 16:10
- Kościół potrzebuje dobrej komunikacji – mówi dr Monika Przybysz z Istytutu Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa UKSW. – Tak, by przekaz dotarł do wszystkich, którzy tego chcą: wierzących, niewierzących i tych, którzy wierzyli, ale odeszli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak być chrześcijaninem i dobrym obywatelem?

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2012 17:48
W piątek rozmawialiśmy o roli chrześcijan w budowie społeczeństwa obywatelskiego oraz o pewnej książce.
rozwiń zwiń