X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Programów Katolickich

Halik: Chrześcijaństwo nigdy nie będzie masowe (WIDEO)

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2012 09:00
O chrześcijaństwie, wierze i dialogu rozmawiamy z ks. prof. Tomasem Halikiem, prezydentem Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej.
Kard. Nycz i ks. prof. Tomas Halik podczas jednej z debat IX Zjazdu Gnieźnieńskiego.
Kard. Nycz i ks. prof. Tomas Halik podczas jednej z debat IX Zjazdu Gnieźnieńskiego.Foto: Przemysław Goławski/NRPK

Tomas Halik podczas IX Zjazdu Gnieźnieńskiego wygłosił wykład zatytułowany "Chrześcijanie - sól Europy?" W swoim wystąpieniu wyjaśniał, że "soli nie może byc zbyt duzo", za to powinna być solą, czyli niezwietrzałą przyprawą, o pełni swoich ożywczych właściwości.

- Nie wiem, skąd wzięło się wyobrażenie, że chrześcijaństwo musi mieć wymiar masowy. Tak, chrześcijaństwo musi być zaproszeniem, propozycją dla wszystkich, a nie ezoterycznym klubem dla wąskiego kręgu wtajemniczonych. W Ewangelii jest wszak oczywiste, że Jezus był w sposób bardzo realistyczny świadomy tego, że nie wszyscy przyjmą Jego propozycje. Wiedział, że proponuje drogę stromą i niełatwą, na której wytrwają tylko nieliczni. Droga szeroka, wygodna dla masowych pochodów, nie prowadzi do uświęconego życia z Jezusem w pełni, lecz ku śmierci - mówi ks. prof. Tomas Halik w rozmowie z Marcinem Witanem.

Duchowny zwraca uwagę na cenność inicjatywy "Dziedzińca pogan" - dialogu z poszukującymi i niewierzącymi. Deklaruje także swój entuzjazm wobec integracji europejskiej, ale jako projektu religijno-kulturowego, ponieważ Europa odrzucająca chrzescijańskie dziedzictwo byłaby Europą bez celu. Szukać należy drogi pomiędzy fundamentalizmem postoswiceniowym a ekstremizmami religijnymi.

Drogą może być doświadczenie średniowiecznych uniwersytetów jako ośrodków wymiany myśli, dyskusji w dążeniu do prawdy. - Chrześcijaństwo powinno dziś wytwarzać centra wymiany mysli, dyskusji i medytacji - dodaje ks. prof.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy religia jest jeszcze ważna dla Europy?

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2012 14:04
Przez trzy dni w Gnieźnie przedstawiciele dziesięciu wyznań chrześcijańskich, żydzi, muzułmanie i ateiści dyskutować będą o pozycji i znaczeniu duchowości we współczesnej Europie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

EUROPA to nie tylko Unia Europejska (WIDEO)

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2012 10:15
Abp Henryk Muszyński w rozmowie z Marcinem Witanem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zjazd Gnieźnieński: kryzys wiary w Boga

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2012 12:08
Odpowiedzialność za Europę i świat - to płaszczyzna porozumienia dla różnych religii, ale także dla osób niewierzących.
rozwiń zwiń