Redakcja Programów Katolickich

Bóg życia

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2016 15:00
Święta Wielkanocne to czas nadziei, wychodzenia z mroku, lęku i obaw. To potwierdzenie zwycięstwa Boga nad mocami ciemności, grzechem śmiercią i szatanem.
Audio
Fragment fresku przedstawiający zmartwychwstanie Jezusa
Fragment fresku przedstawiający zmartwychwstanie JezusaFoto: Wikipedia/domena publiczna

W programie Familijna Jedynka podążaliśmy tym razem śladami Zmartwychwstałego, w wymiarze doświadczenia osobiście przebytej drogi. - Zmartwychwstanie wpływa na dzieje świata i losy każdego człowieka, to rzeczywistość, którą wciąż możemy na nowo i odkrywać i poznawać – powiedział ks. Krzysztof Ołdakowski, jezuita.

Święta Wielkiej Nocy, to tajemnica, która rozgrywa się w tym samym czasie w wielu miejscach na świecie, ale na każdym kontynencie ma swój osobliwy wymiar.

W Afryce wiarę przeżywa się nieco inaczej niż w Europie, ale zdaniem ks. kard. Roberta Saraha, prefekta watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, musimy się uczyć od siebie nawzajem. - Europejczyk, który doświadczy kultu Boga w Afryce, zobaczy dynamizm wiary, bo mieszkańcy tego kontynentu mimo swojego ubóstwa kochają Pana Boga. Dla nich ubóstwo nie oznacza, że brakuje ubrań, czy jedzenia, ale żywego Boga. Ci, którzy odwiedzą Afrykę wracają zmienieni, bo doświadczają radości tamtejszych mieszkańców, która pochodzi od samego Boga - powiedział kard. Robert Sarah.

Wielkanoc jest szczególnym momentem w roku liturgicznym i w sposób wyjątkowy jest ona traktowana również przez mieszkańców kontynentu azjatyckiego. Na Filipinach podąża się za przyjętą na całym świecie tradycją i celebracjami, ale są tam również miejscowe formy ekspresji. Jak podkreślił ks. kard. Luis Antonio Taglena, metropolita Manilii, w czasie Wielkanocy, popularną praktyką jest zwyczaj, kiedy wczesnym rankiem, o godz. 4 - 5 rano, po celebracji Wigilii Paschalnej wyruszają dwie procesje.

Pierwsza składa się z samych kobiet, które towarzyszą figurze Matki Bożej, osłoniętej czarnym welonem, symbolem smutku. Druga procesja składa się z mężczyzn, towarzyszących figurze zmartwychwstałego Jezusa. Oba korowody spotykają się w jednym punkcie, na placu miejskim, a dzieci przebrane za anioły śpiewają wówczas pieśn ku chwale Królowej Niebios, Regina Caeli.

- W Azji nie jest łatwe głoszenie wiary słowami, ale można zmartwychwstanie pokazać przez własną osobę, relację, uczciwość, bycie sprawiedliwym, dobrym i kochającym człowiekiem. Od dnia zmartwychwstania pośród nas jest ktoś nowy, dlatego każdy dzień powinien być kontynuacją tej Wielkiej Nocy – zauważył kard. Luis Antonio.

Św. Paweł napisał, że bez zmartwychwstania, śmierć Jezusa, jego męka byłaby bez sensu. Pozostałaby jedynie końcem życia dobrego i szlachetnego człowieka.

- Święta Paschalne przypominają nam, że nic z tego, co uczyniliśmy dobrego dla drugiego człowieka nie obróci się w niebyt. Nic z tego, co uczyniliśmy z miłości nie przepadnie. Jest to wartość, którą przenosimy ze sobą do wieczności. Święta zmartwychwstania to otwarcie przed nami nieba, to potwierdzenie, że istnieje wielka amnestia i nasze grzechy zostały przebaczone i Bóg nas nie potępia – powiedział ks. Krzysztof Ołdakowski.

Zdaniem jezuity, w zmartwychwstaniu i tym, co je poprzedza ukazane jest, jak Bogu zależy na nas i na tym, żebyśmy nie zmarnowali swojego życia. - Jezus jest liną ratunkową, spuszczoną do otchłani ciemności. Swoją męką i zmartwychwstaniem, przypomina wszystkim ludziom, że ojcowski dom jest zawsze otwarty, a sam Bóg jest najbardziej hojny dla największych marnotrawców swoich darów – powiedział prowadzący audycję. - Świętując nie możemy więc zamykać się w sferze obrzędowej, bo zmartwychwstanie ma również wymiar egzystencjalny, żeby być świadkami zmartwychwstania, powinniśmy pomagać innym ludziom wychodzić z grobów, beznadziei, pustki i słabości. To jest właśnie dopełnieniem świętowania.

Potrzeba nam chrześcijaństwa paschalnego, które nie zamyka się w logice krzyża, ale żyje radością zmartwychwstania.

Poprzez zmartwychwstanie, Pan Bóg pokazał ludziom czym jest i jak wielkie jest jego miłosierdzie. Jest ono ukazaniem perspektywy dla świata i każdego człowieka, wskazaniem mu nowego początku.

- Dopełnieniem tajemnicy paschalnej Jezusa jest Boże Miłosierdzie, które w tym Roku Jubileuszowym powinno być dla nas szczególnie bliskie. Te święta to potwierdzenie, że miłość nie zna śmierci, że nie może jej być, w perspektywie miłości. Prawdziwe uczucie usuwa lęk, ciemność, a przede wszystkim śmierć – przypomniała Małgorzata Bartas – Witan.

Korzystania z Bramy Miłosierdzia, którą możemy przekroczyć w Roku Jubileuszowym jest znakiem przyjęcia Paschalnego zaproszenia.


Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zapraszają: Małgorzata Bartas Witan i ks. Krzysztof Ołdakowski.

Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadzili: Małgorzata Bartas Witan i ks. Krzysztof Ołdakowski

Data emisji: 27.03.2016 r.

Godzina emisji: 06.00


Czytaj także

"Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego triumfem Bożej miłości"

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2016 12:02
Zmartwychwstanie jest fundamentem i istotą wiary chrześcijańskiej, a Wielkanoc upamiętniająca to wydarzenie jest najważniejszym świętem dla chrześcijan. Niedziela Wielkanocna jest najważniejszym świętem w całym roku liturgicznym Kościoła katolickiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Papieskie błogosławieństwo Urbi et Orbi. "Zmartwychwstały Chrystus wskazuje ścieżki nadziei dla drogiej Syrii"

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2016 13:10
Papieskie orędzie świąteczne i błogosławieństwo Miastu i Światu zakończyły uroczystości wielkanocne w Watykanie. Towarzyszyły im nadzwyczajne środki bezpieczeństwa, co jednak nie odstraszyło tysięcy wiernych, przybyłych ze wszystkich zakątków świata.
rozwiń zwiń