Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Pod gołym niebem: Nowogród

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2023 09:00
Czas na naszą cotygodniową podróż po polskich muzeach na świeżym powietrzu, czyli "Pod gołym niebem. Odwiedziliśmy już w ten sposób skanseny m.in. we Wdzydzach Kiszewskich, Olsztynku, Sierpcu, Nowym Sączu, Lublinie czy Sanoku. Teraz pora na Muzeum - Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika w Nowogrodzie
Audio
  • Pod gołym niebem: Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie (Poranek Dwójki)
Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika w Nowogrodzie
Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika w NowogrodzieFoto: Mateusz Smoczyński

Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika w Nowogrodzie – skansen założony 19 czerwca 1927 przez Adama Chętnika i jego żonę Zofię z Klukowskich jako Muzeum Kurpiowskie. Jest drugim pod względem wieku muzeum budownictwa ludowego w Polsce.

Początek muzeum sięga roku 1919, kiedy Adam Chętnik, mając już pokaźne zbiory etnograficzne, zwrócił się do Rady Miejskiej w Nowogrodzie o nieodpłatne przekazanie mu kawałka ziemi z miejskich nieużytków pod budowę planowanego muzeum. Spotkał się z odmową, gdyż nikt wówczas nie zrozumiał potrzeby tworzenia muzeum, mimo argumentów, że Kurpie potrzebują miejsca gromadzenia pamiątek przeszłości. To pierwsze niepowodzenie nie zniechęciło jednak Adama Chętnika i jeszcze w tym samym roku, zakupił za prywatne pieniądze swojej żony Zofii, 1/3 morgi nieużytków po dawnej cegielni miejskiej, na wysokiej skarpie nad Narwią.


Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika w Nowogrodzie położony jest w pięknym i niezwykle zróżnicowanym jak na Kurpie miejscu. Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika w Nowogrodzie położony jest w pięknym i niezwykle zróżnicowanym jak na Kurpie miejscu.


W ciągu kilku lat teren ten, własnym kosztem, zniwelował, zadrzewił i ogrodził. W 1923 roku na tak przygotowanym placu stanął pierwszy obiekt. Był to drewniany budynek po miejscowym Biurze Odbudowy, przeniesiony na teren muzeum i adaptowany do celów wystawienniczych. Następnie zbudowano oddzielny domek dla stróża, altany, ławki i stół pod gołym niebem. Kiedy 19 czerwca 1927 roku nastąpiło uroczyste otwarcie Muzeum Kurpiowskiego, jako placówki publicznej w ramach Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, instytucja ta liczyła już ponad 2000 eksponatów przekazanych przez Adama Chętnika. W następnych latach zbiory te sukcesywnie powiększane. Zgromadzono je w dwóch budynkach oraz w pawilonach i schronach, a nawet wystawiając je wprost pod gołym niebem.

WIĘCEJ Z SERII "POD GOŁYM NIEBEM":

Do Olsztynka na jagodzianki spacer po skansenie

Etnograficzne skarby w Tokarni

Adam Chętnik budując swoje muzeum, nie znał ani Skansenu, pierwszego muzeum na wolnym powietrzu, które powstało z inicjatywy Artura Hazeliusa nieopodal stolicy Szwecji - Sztokholmu, ani też nieco późniejszego muzeum we Wdzydzach Kiszewskich, które założyli w 1906 roku małżeństwo Gulgowscy, adaptując do celów wystawienniczych podcieniową chałupę kaszubską. Muzeum Kurpiowskie było tworzone od podstaw, według oryginalnej koncepcji Adama Chętnika. By on bardzo zasłużony dla badania i popularyzowania kultury Kurpiów. To był trudne czasy, tu są tereny ubogie, piaszczyste, do niedawna mocno nieodkryte, a on podjął trud, żeby tę kulturę odkryć - mówił przewodnik Paweł Zumer.

Dzięki niemu mieliśmy okazję zobaczyć i usłyszeć, jak wyglądała dawniej typowa kurpiowska chałupa - stawiana szczytem do drogi, obora, stodoła, na podwórku studnia, wszystkie budynki drewniane, zbudowane z bali sosnowych uszczelnianych mchem. Do ich budowy nie używano gwoździ, a tylko łącząc bale metodą na jaskółczy ogon. Charakterystycznym wykończeniem budynków na Kurpiach są szparogi, wykończenia dachów przypominające rogi zwierzą, najczęściej wołu jako symbolu wytrwałości, siły, pracowitości. 


Podwórko i wnętrze kurpiowskiej chaty. Podwórko i wnętrze kurpiowskiej chaty.

Spacerując po terenie skansenu, mieliśmy oczywiście okazję podziwiać słynne kurpiowskie wycinanki oraz bursztyn, w którego wydobyciu Kurpie byli specjalistami.  Wszyscy chętni do zwiedzania mogą oczywiście do muzeum zawitać, ale - tu ciekawostka - także poczuć nieco klimat tego miejsca, oglądając serialową ekranizację powieści Marii Rodziewiczówny "Dewajtis"

***

Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki 

Materiał: Aleksandra Tykarska

Data emisji: 16.09.2023

Godzina emisji: 8.50


 

Czytaj także

Dawna wieś z bliska. Dlaczego polskie skanseny są tak popularne?

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2022 09:26
Dawne młyny, chałupy wiejskie z zachowanym - autentycznym - wyposażeniem. Zakłady rzemieślnicze, dzieła sztuki ludowej, tkaniny, maszyny rolnicze, pojazdy czy ule. To tylko część atrakcji czekających na turystów w skansenach w całej Polsce. Jaka jest geneza tych miejsc i dlaczego tak chętnie je odwiedzamy?
rozwiń zwiń