Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Tradycja odświeżona i międzynarodowa. Lumpeks wydał debiutancką płytę

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2020 08:00
Lumpeks, laureat Konkursu Muzyki Folkowej Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja" 2019, wydał debiutancką płytę. W piątek 2 października polsko-francuski kwartet zagrał specjalny koncert premierowy płyty "Lumpeks".
Lumpeks w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej podczas premiery płyty Lumpeks.
Lumpeks w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej podczas premiery płyty "Lumpeks".Foto: Wojciech Kusiński

lumpeks  olga kozieł 2 10 2020 1200.jpg
Premiera płyty "Lumpeks"

Lumpeks to czworo utalentowanych muzyków, trzech jazzmanów z Francji i polska śpiewaczka i barabanistka. Olga Kozieł, kontrabasista Sébastien Beliah, saksofonista Pierre Borel i trębacz Louis Laurain stworzyli hipnotyzującą mieszankę jazzu i dawnej polskiej muzyki wiejskiej. Tym połączeniem jazzowej improwizacji i polskich melodii tanecznych zapracowali sobie na najwyższą nagrodę w radiowym konkursie wyłaniającym zespoły i artystów inspirujących się polską muzyką tradycyjną.

ZOBACZ KONCERT >>> LUMPEKS | PREMIERA PŁYTY "LUMPEKS"

Grand Prix muzycy otrzymali za „swobodną, odważną, pełną wyobraźni i wyczucia interpretację tradycji muzycznych”. Nazwa lumpeks pasuje do idei zespołu. "To tak jak z wejściem do lumpeksu: wyszukujemy perełki, które można przerobić na ubrania, trochę nie z tej epoki, zrobić to na swój sposób, dopasować do siebie. Tak działa Lumpeks: wybieramy melodie od różnych muzykantów, z archiwów, które nas inspirują. Trochę je ucinamy, trochę doszywamy, trochę nosimy coś po swojemu" - tłumaczyła Olga Kozieł w wywiadzie dla Programu 1 Polskiego Radia.

Festiwal Nowa Tradycja 2019 Lumpeks - Festiwal Nowa Tradycja 2019

"Kwartet wykonuje bowiem muzykę o wielu barwach, która sprawdziłaby się w wielu miejscach – do klubu na parkiet, na scenę festiwalu jazzowego, muzyki tradycyjnej, ale też awangardowej, bo pewne ich rozwiązania kapitalnie pokazują jak udało im się znaleźć swoją charakterną niszę" - napisał dziennikarz muzyczny Jakub Knera w niedawnej recenzji debiutanckiej płyty grupy.

Pod koniec października 2019 Olga Kozieł, Sébastien Beliah, Pierre Borel i Louis Laurain weszli do studia Polskiego Radia, aby zarejestrować materiał swojej pierwszej płyty. Nagrali swoje interpretacje polskiej muzyki tradycyjnej - mazurków, oberków czy polek. - Polską muzyką ludową zafascynowałem się trzy, cztery lata temu, dzięki Oldze i Sebastienowi - mówił Pierre Borel. - Tym, co mnie w niej najbardziej zainteresowało, jest inny niż jazzowy sposób myślenia o improwizacji. Nie polega na wymyślaniu nowych dźwięków czy sposobu grania - dodał Louis Laurain - ale na wybitnych umiejętnościach i oryginalnym brzmieniu muzyków ludowych.


Okładka płyty "Lumpeks" Okładka płyty "Lumpeks"

Lumpeks zagrał koncert premierowy debiutanckiej płyty w piątek, 2 października, o godz. 20.00 w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej.

W programie koncertu znalazły się utwory z debiutanckiej płyty: "Le Tunnel", "Contredanse", "Weksel", "Obr ciągły", "La Marsa", "Chvalement", "Zawolajcie", "Mazurek" i "La Noce". 

Lumpeks zagrał w składzie: Sébastien Beliah - kontrabas, Pierre Borel - saksofon altowy, Olga Kozieł - śpiew, baraban, Louis Laurain - trąbka, z udziałem specjalnych gości: Pauli Kinaszewskiej (śpiew, skrzypce) i Kuby Zimończyka (harmonia trzyrzędowa).

***

Koncert dostępny był w streamingu w mediach społecznościowych Radiowego Centrum Kultury Ludowej:

Prowadziła Aleksandra Tykarska.


Czytaj także

Free jazz na ludowo odkryciem Nowej Tradycji

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2019 11:00
Gośćmi poniedziałkowych "Źródeł", świeżo po zakończeniu festiwalu, byli laureaci jego Grand Prix, zespół Lumpeks - Olga Kozieł i Sébastien Beliah.
rozwiń zwiń