Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Grupa Nasza Basia Kochana

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 05:30
Plejada wykonawców piosenki turystycznej jest ogromna, to twórcy godni osobnej antologii. W  swoim cyklu Wojciech Ossowski wskazuje na powiązania nurtu poezji śpiewanej z folkiem. Spotkania pieśniarzy-wędrowców w Szklarskiej Porębie przyciągały przeróżnych artystów. Obok autentycznych naturszczyków zjeżdżały się tam też postaci które ze szlakiem nie miały nic wspólnego, a których twórczość zasilała ogniskowy repertuar.
Audio
  • Formacja Nasza Basia Kochana (Dwójka/Historia Polskiego Folku)
Okładka płyty grupy Nasza Basia Kochana
Okładka płyty grupy Nasza Basia KochanaFoto: mat. promocyjne

Nasza Basia Kochana powstała w 1975 roku podczas Ogólnopolskiej Studenckiej Giełdy Piosenki Turystycznej w Szklarskiej Porębie. Basia to Barbara Bołtucka, przyjaciółka artystów, obecnie mieszkająca w Australii.

Ponieważ tworzący ją muzycy pochodzili z różnych miast, repertuar, zanim stało się to modne w dobie internetu, opracowywali korespondencyjnie. Efekt był zdumiewający. Rok później wyśpiewali główną nagrodę na XIII Festiwalu Piosenki i Piosenkarzy Studenckich w Krakowie. Śpiewali utwór "Za szybą" ("całkiem spokojnie wypiję trzecią kawę") . W roku 1978 debiutują na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, a w 1980 roku ukazuje się ich debiutancka płyta, na której usłyszymy oprócz Basi także grających gościnnie jazzmanów: Janusz Skowrona, Krzesimira Dębskiego czy Zbigniewa Jaremko.

Skład Naszej Basi Kochanej dla wielu może stanowić folkową supergrupę: Jerzy Filar - gitara i śpiew, Wacław Juszczyszyn – gitary, śpiew, Andrzej Pawlukiewicz – fortepian, śpiew, Jerzy Rybiewski – śpiew, Waldemar Wiśniewski – śpiew, Maria Pawlukiewicz – śpiew. Do tego cała plejada współpracujących z artystami kolegów. Wszystkich nie sposób wymienić, ale kilka nazwisk rzuci nam światło na ponad gatunkowy charakter formacji. Z Basią flirtowali: Elżbieta Adamiak, Grażyna Auguścik, Grzegorz Bukała,  Rudi Schuberth, Wojciech Bellon, Andrzej Poniedzielski, a w późniejszym okresie także Grażyna Łobaszewska, Ryszard Sygitowicz i Krzysztof Ścierański.

***

Tytuł audycjiHistoria polskiego folku

Prowadził: Wojciech Ossowski

Data emisji: 30.05.2020

Godzina emisji: 7.50

Czytaj także

Krakowscy hipisi - "Zdrój Jana"

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2020 08:00
Formacja "Zdrój Jana" była hipisowską grupą wokalno-instrumentalną - trochę kabaret, trochę rock. Byli związani z klubem "Pod Ręką" i z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie. Działali w latach 1966-1972.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ogniska już dogasa blask...

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2020 12:00
Repertuar śpiewanych pieśni przy ogniskach harcerskich był rozmaity. Starszym słuchaczom pamięć podsuwa cały zestaw pieśni patriotycznych, zwłaszcza z Powstania Warszawskiego, oraz ballady i piosenki współczesne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ogólnopolska Turystyczna Giełda Piosenki Studenckiej

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2020 12:00
W cyklu "Historia polskiego folku" musimy wspomnieć o Ogólnopolskiej Turystycznej Giełdzie Piosenki Studenckiej. Pierwsze spotkanie miało miejsce w Szklarskiej Porębie w 1968 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Folk - muzyka i nazewnictwo

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2020 10:00
Pozostajemy w kręgu poetyckiej ballady, piosenki szlakowej i wieczorów przy gitarze. Z tym repertuarem mamy sporo problemów, może nie z samą muzyką, ale z nazewnictwem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bracia Stefańscy i grupa Bez Jacka

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2020 10:00
Sukcesy grupy w konkursach może nieoszałamiające, ale na tle dorobku innych grup, jak choćby wspominanej ostatnio Wolnej Grupy Bukowina, mimo wszystko Kant, a potem grupa Bez Jacka, to prawdziwa legenda. Gromadzili wokół siebie i elitę i margines. Przyciągali młodością, pasją, talentem.
rozwiń zwiń