Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Córka grabarza. Hit, który przeszedł do historii

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2020 08:00
- Powoli zamykamy spory rozdział naszej historii, dekadę lat 70. Idąc na skróty, często określam ją dekadą Ossjana, bo tak się jakoś składa, że w kolejnych też mamy wybijające się postacie czy zespoły, a zatem po Osjanie i latach 70. przychodzi czas Kwartetu Jorgi, który zawładnął wyobraźnią słuchaczy na kolejne 10 lat - zaczął kolejny odcinek cyklu Wojciech Ossowski.
Audio
  • Muzyka lat 70. i megahit "Czemu ty dręczysz mnie córko grabarza" (Dwójka/Historia polskiego folku)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay/musaortac

Po nich znów dekada Orkiestry św. Mikołaja, kolejna Kapeli ze Wsi Warszawa itd. Już sam fakt, że opisywanie zjawisk, jakie pojawiły się w polskim folku i raczkującej muzyce świata w epoce Gierka, zajęło nam szmat czasu, dowodzi jak bogata muzycznie była dekada lat 70. Na jej zakończenie przypominamy utwór darkfolkowy.

W zasadzie to chyba pierwsza jaskółka, polski debiut w tym gatunku. Rok 1973, młody, wówczas 19-letni Mariusz Gabrych, po niezbyt szczęśliwych umizgach do koleżanki, przelewa na papier swój ból. Do tekstu komponuje muzykę i tak powstaje pieśń, którą nucił, by się rozśpiewać przed jednym z występów. Wówczas nucącego na korytarzu chłopca usłyszał Jonasz Kofta i zaproponował, by piosenkę tę nagrał dla Programu III. Tak narodził się przebój, który mimo iż mija niemalże pół wieku od jego powstania, wciąż jest grywany...

***

Tytuł audycjiHistoria polskiego folku

Prowadził: Wojciech Ossowski

Data emisji: 6.06.2020

Godzina emisji: 7.50

at

Zobacz więcej na temat: folk folklor
Czytaj także

Bracia Stefańscy i grupa Bez Jacka

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2020 10:00
Sukcesy grupy w konkursach może nieoszałamiające, ale na tle dorobku innych grup, jak choćby wspominanej ostatnio Wolnej Grupy Bukowina, mimo wszystko Kant, a potem grupa Bez Jacka, to prawdziwa legenda. Gromadzili wokół siebie i elitę i margines. Przyciągali młodością, pasją, talentem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grupa Nasza Basia Kochana

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 05:30
Plejada wykonawców piosenki turystycznej jest ogromna, to twórcy godni osobnej antologii. W  swoim cyklu Wojciech Ossowski wskazuje na powiązania nurtu poezji śpiewanej z folkiem. Spotkania pieśniarzy-wędrowców w Szklarskiej Porębie przyciągały przeróżnych artystów. Obok autentycznych naturszczyków zjeżdżały się tam też postaci które ze szlakiem nie miały nic wspólnego, a których twórczość zasilała ogniskowy repertuar.
rozwiń zwiń