Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Kwartet Jorgi

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2021 08:00
Czas na Kwartet Jorgi! Upomnieli się o niego Państwo, po tym, jak poprosiliśmy o sugestie, o jakim twórcy historii polskiego folku chcieliby Państwo usłyszeć.
Audio
Okładka pierwszej płyty Kwartetu Jorgi pt. Life
Okładka pierwszej płyty Kwartetu Jorgi pt. LifeFoto: mat. pras./monika gigier

Kwartet Jorgi został założony w 1982 roku, w Poznaniu, ale jego członkowie grywali już wczesniej jako... Leśne Ludki. Głównie przeróbki barokowych utworów. Debiutowali w 1984 na... pikniku country w Mrągowie. Choć "Jorgi mają się nijak do westernu", jak zauważył Wojciech Ossowski.

Nazwa kwartetu to ukłon w stronę budowniczego fletów z XVI w. - Tomasza Jorgi. Z początku kwartet tworzyli bracia Rychli: Maciej (instrumenty pasterskie) i Waldemar (gitara) oraz dwaj zawodowi muzycy: Grzegorz Kawka (altówka) i Andrzej Trzeciak (wiolonczela). W tym składzie Jorgi nagrali dwie pierwsze płyty. Gościnnie występowali z zespołem m.in.: Ryszard Bazarnik (bębny) czy znany miłośnikom folkloru dudziarz Tomasz Kiciński.

W 1985 r. Kwartet Jorgi wydał pierwszą płytę, która na naszym prowadzącym zrobiła nie lada wrażenie. Płynie stąd nauka, że nie warto oceniać książki po okładce. Ani płyty. Front albumu był szaro-zielony z widniejącym na nim rysunkiem fletni.

O Kwartecie Jorgi nie sposób opowiedzieć w kilka minut. Wrócimy do niego jeszcze. 

***

Tytuł audycjiHistoria polskiego folku

Prowadził: Wojciech Ossowski

Data emisji: 13.02.2021

Godzina emisji: 7.50

Zobacz więcej na temat: folk Wojciech Ossowski